"12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi" -BTK Başkanı Tayfun Acarer:(2) -"Yeni nesil…

  • Yazı boyutu
"12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"
  -BTK Başkanı Tayfun Acarer:(2)
  -"Yeni nesil…

"12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi" -BTK Başkanı Tayfun Acarer:(2) -"Yeni nesil altyapılarda kullanılacak olan frekans bandının doğru seçilmesinin yatırım maliyetleri açısından taşıdığı öneme özellikle dikkat çekmek istiyorum"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Yeni nesil altyapılarda kullanılacak olan frekans bandının doğru seçilmesinin yatırım maliyetleri açısından taşıdığı öneme özellikle dikkat çekmek istiyorum"' dedi.
     Acarer, Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda, İnterpromedya tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de internet medyasının hızla geliştiğini belirterek, son dönemlerde gelişme hızının daha da arttığını, pastadan aldığı payın, son 5 yıl içinde yüzde 1'den 14'e çıktığını kaydetti.
     İnternet medyasının reklam pastasından aldığı oranın da giderek arttığını ifade eden Acarer, "Örneğin 2010 yılında yüzde 39 büyümüş bu medya grubu, 2011'de yüzde 23 artmış. Bu yıl da en az yüzde 25 artacak. Yani yaklaşık 1 milyar lira olan internet reklam pazarı bundan sonra da artmaya devam edecek. Türkiye'de bu pay daha da artacak" diye konuştu.
     Acarer, internet reklamcılığı, bunun bedeli giderek artmasına kaşılık bu reklam bedelinin yarısından fazlasına sahip bazı uluslararası arama motorları ve içerik sağlayıcıların Türkiye'de hiç vergi vermediğini anlatarak, şunları söyledi:
     "Sadece Türkiye'de değil pek çok ülkede vergi vermiyorlar. Bu da uluslararası bir sorun. Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret siciline kayıtlı her işletme yıllık ortalama yüzde 35-40 vergi veriyor büyüklüğüne göre. Türkiye'de faaliyet gösteren resmi ticaret siciline kayıtlı firmalar, ama özellikle, 1 milyar liralık reklam pastasından çok büyük oranda yüzde 60-70'den fazlasına sahip olan uluslararası arama motorları ve içerik sağlayıcılar reklam gelirlerine oranla hiç vergi vermiyorlar. Bu yanlış. Ben, yabancı firmaya, bunların kazançlarına karşı değilim. Yanlış anlaşılmasın. Ancak bu ülkenin firmaları pek çok ülkenin firmaları yasalara uygun şekilde faaliyet gösterip vergi veriyorken, her geçen gün daha fazla gelir temin etmelerine karşılık hiç vergi vermeyen işletmelerin bulunmasını adil bir rekabet ortamının temin edilmesi açısından içime sindiremiyorum."
     Acarer, konunun saptırılmamasını ve çalışan, iş üreten, vergi veren tüm kuruluşların da adil vergi konusuna sahip çıkmalarını temenni ederek, şunları aktardı:
     "Yarın yine kişi ve gruplar bu ifadelerimi çarpıtıp 'internetime dokunma' şeklinde kampanyaları başlatabilirler. Bu konunun internet özgürlüğüyle hiçbir ilişkisinin olduğunu düşünmüyorum. Bir tarafta yatırım maliyetleri var, birilerine tahammül sınırları üzerinde yükler biniyor bir taraftan vergi veriyorlar, birileri vermiyor, ondan sonra da internete özgürlük... Bunu internete özgürlükle ne ilgisi var. Ben bilişim sektörünün çok dinamik ciddi ve iyi değerlendirildiği takdirde pekçok fırsatlar üretebilecek bir sektör olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu sektörde, buna yüzde 100 eminim, çok nitelikli insanlar çalışıyor, ciddi, kişi ve kuruluşların çok da güzel işler yaptıklarına hepimiz şahidiz. Buna karşılık bu sektördeki sorunların popülist yaklaşımlarla ve show yaparak çözülemeyeceğine, bu tür sıkıntılı konuların cesaretle konularak aşılacağına inanıyorum."
     Yeni nesil alt yapılardaki tesis yöntemine de değinen Acarer, şunları dile getirdi:
     "Yani yakın bir süre sonra gündemimize gelecek olan, bazı ülkelerde de altyapıları kurulmaya başlanan önce 4G ve kısa birsüre sonra 5G. Dünyadaki trend dikkate alındığında yeni şebekelerin lisans alacak işletmelerimize ayrı ayrı tesis ettirilmesini ekonomik açıdan uygun bir yöntem olmadığını düşünüyorum. Özellikle 4G ve 5G'de kullanılacak hız ve buna bağlı bant genişilikleri dikkate alındığında sadece bu bandın frekans kullanım bedelinin bile çok ciddi sorunlar teşkil edeceğini düşünüyorum. Çünkü halen 3G'de band genişliğine ödenen frekans bedeli nedeniyle ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı ve bu sorunlar giderek artacaktır. Yeni nesilde bu daha da artacak. Çünkü hız artıyor ve band daha fazla genişliyor. Bu nedenle yeni nesil altyapılarda kullanılacak olan frekans bandının doğru seçilmesinin yatırım maliyetleri açısından taşıdığı öneme de özellikle dikkat çekmek istiyorum.
     Nüfus yoğunluğuna göre, farklı bandların kullanılması ve özellikle geniş alanlarda ve uzak mesafede, başta 800 megahertz olmak üzere, daha düşük frekansların kullanılmasını ülkeler açısından, ülkemiz açısından çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Yoksa yanlış frekans bandı seçilmesi halinde tesis edilecek altyapılara 6-7 belki 10 kat fazla ücret ödememiz, bunu da milyar dolarlar ölçüsünde olması kaçınılmazdır."
    
     -"En fazla konuşup en az ödeyen ülkeyiz"-
    
     Ülkeler arasında yurt dışı terminasyon ücretleri açısından yaşanan farklılıkların bulunduğunu belirten Acarer, "Biz, Avrupa'da en düşük ara bağlantı ücretine sahip ülkeyiz. Yurt içinde de bunun avantajlarını görüyorsunuz. Biraz evvel Türkiye 299 dakikayla Avrupa'da en çok konuşan ülke dedim. Peki aylık olarak abonelerimizin ödediği bedel orantılı mı- Hayır, Tam tersi. Türkiye Avrupa'da da abone başına en düşük ücrete sahip ülke. Yani en fazla konuşan en az ödeyen ülkeyiz" şeklinde konuştu.
     Yurt dışı konuşmaya gelince, AB'de yur dışı terminasyon ücretleri Türkiye'den yüksek olduğu için bu konuda ülke olarak zararda olunduğunu belirterek, "Ciddi zararımızı var. Bu konuda kimsenin farklı terminasyon ücretleri uyguluyorsunuz diye bizi eleştirmeye hakkı yok. Bu konuda Avrupa'da yapılacak en güzel şey, AB komisyonunun üye ülkelerinden istediği yurt dışı terminasyon fiyatlarının bir an öce düşürülerek uygulamaya konulması. Bu yapıldığı takdirde terminasyon ücretleri zaten Türkiye'deki seviyeye gelecek ve sorun da bitecek diye düşünüyorum" diye konuştu.
    
     -"Bilişim mutlaka müstakil sektör olmalı"-
    
     Acarer, son olarak, bilişim sektöründe yapılacak Ar-Ge teşvikleri ve desteklerine ilişkin şunları söyledi:
     "Bir kere bilişim sektörü elektronik sektörünün altında olmaz. Üniversitelerde bile önceden elektronik mühendisleri vardı, şimdi bilgisayar mühendisleri var, daha da çeşitleniyor. Bilişim sektörü mutlaka müstakil bir sektör olması gerekir. Yetmez. Stratejik sektör olarak da kabul edilmesi ve bu sektöre de iş yapanların benzer sektördeki desteklerden istifade ettirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın bu konudaki çabalarına hepimizin sahip çıkması ve desteklenmesinin de gerekli olduğunu düşünüyorum. Yine bu konuda Ar-Ge fonunun ülkemizde bilişim sektörüne çok büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Bu konu bakanlığımızın ilgi alanında ve inşallah bu yıl sonunda faaliyete geçtiğinde Türkiye'de bilişim sektörü çok ivme kazanacak.
     Bilişim sektöründeki asıl fırsatın ben IP kısmında olduğuna inanıyorum ve şuna da inanıyorum ki IP'de çalışan çok nitelikli personelin yerleşim yerlerinin dışında, şehir dışında çalışmayla ilgili çok istekli olmadıklarını biliyorum. Bu konuda Türkiye'de yaşanan mevcut örnekler var. Bu nedenle bilişim vadileri ile ilgili sarfedeceğimiz zaman ve paranın Ar-Ge yapan şirketlerin doğrudan desteklenmesi için harcadığımız takdirde kısa sürede Türkiye'de bilişim sektöründe çığ etkisi başlayacaktır. Çünkü ICD sektörü sektöründe vakit kaybetmeye tahammülümüz yok. Çünkü ICD sektöründe yıllar hatta aylar bile bazen çok uzun zaman oluyor. Bu nedenle bizim hiç vakit kaybetmeden Ar-Ge mekanizmasını daha da hızlandırmamız gerekir."
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir