12. Growtech Eurasia Tarım Fuarı -30 ülkeden 650 katılımcının yer aldığı fuar Antalya'da…

  • Yazı boyutu
12. Growtech Eurasia Tarım Fuarı
  -30 ülkeden 650 katılımcının yer aldığı fuar
  Antalya'da…

12. Growtech Eurasia Tarım Fuarı -30 ülkeden 650 katılımcının yer aldığı fuar Antalya'da başladı -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları: -"Türkiye günümüzde 4,5 milyar dolar gıda ihracat fazlası veren bir ülke. Bu, Türkiye'nin kendi kendine yeterliliğinin en etkin ve en temel göstergesidir. Türkiye, kendi kendine yeterlilikte en üst düzeye yetişmiştir"

NTSR Fuarcılık tarafından bu yıl 12'ncisi düzenlenen Growtech Eurasia Tarım Fuarı başladı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Antalya EXPO Center'da düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuarın tarımın bütün alt sektörlerini ve tarımsal teknolojileri kapsadığına dikkati çekti.
     Geniş bir katılımla 30 ülkeden 650 firmanın fuarda yer aldığına dikkati çeken Mirmahmutoğulları, Türkiye'nin fuar aracılığıyla tarımda katettiği mesafeyi dünyayla paylaştığını dile getirdi. Mirmahmutoğulları, Türkiye'nin 10 yıl önce tarımsal hasılada dünya 11'incisiyken günümüzde 7'nci olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Avrupa'da 4'üncü sırada yer aldığını kaydeden Mirmahmutoğulları, "Türkiye, tarım sektöründe Avrupa'da can kulağıyla sözü dinlenen hale geldi. 10 yıl önce 23 milyar dolarlık bir hasıla değeri var. Nüfus 8 milyon daha az. 16,5 milyon turisti daha az. 4,5 milyar dolar ihracat yaparken şimdi tarımsal ihracatını 15,8 milyar dolara ulaştırdı" dedi.
     Türkiye'de gıda güvenilirliğine verilen öneme değinen Mirmahmutoğulları, zirai ilaç kullanımının 59 milyon tondan 37 milyon tona gerilediğini, Türkiye'nin, bir dönem sorunlar yaşanan Rusya'nın günümüzde en güvendiği ülke konumuna geldiğini vurguladı.
     Tohumculukta da önemli yol katedildiğini belirten Mirmahmutoğulları, şöyle konuştu:
     "Herkes tohumda dışa bağımlılıktan bahseder, 'İsrail tohumu' der. Türkiye, İsrail'e 142 milyon dolar ihracat, 22 milyon dolar ithalat yapar, bilinmez. Türkiye günümüzde 4,5 milyar dolar gıda ihracat fazlası veren bir ülke. Bu, Türkiye'nin kendi kendine yeterliliğinin en etkin ve en temel göstergesidir. Türkiye, kendi kendine yeterlilikte en üst düzeye yetişmiştir."
    
     -Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın-
    
     Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Antalyalı çiftçilerin bazı mevsimsel sıkıntılara bağlı olarak son günlerde pek mutlu olmadığını ifade ederek, sorunların alınacak önlemlerle geçici olmasını diledi.
     Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Antalya 2023 Vizyonu toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Akaydın, "2023'e 3 milyar dolar gibi bir hedef koyduk. Bu, tarım ürünlerinin ihracat hedefi. Bunun gerçekleşmesi için bütün Antalya'nın bu hedefe kilitlenmesi gerekiyor" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından tarım sektörüne artı değer katan projeleri desteklemek amacıyla beşinci kez düzenlenen "Growtech Eurasia 2012 Tarım Ödülleri", sahiplerine verildi.
     Aralarında üreticiler, teknoloji firmaları ve bazı enstitüler bulunan 30 ülkeden 650 katılımcının yer aldığı fuar, 8 Aralık'a kadar açık kalacak.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir