12 banka hakkında yürütülen soruşturma -Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Kaya: "Rekabet Kurumu,…

  • Yazı boyutu
12 banka hakkında yürütülen soruşturma
  -Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Kaya: "Rekabet Kurumu,…

12 banka hakkında yürütülen soruşturma -Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Kaya: "Rekabet Kurumu, ortaya çıkardığı bu usulsüzlüğün peşini bırakmamalı, sektörden veya bankacılık lobisinin baskılarına aldırış etmeden ve etkilenmeden gerekli cezayı vererek görevini yerine getirmeli ve bu bankalara 'bu ülkede sizden büyük yasalar var' mesajı vermelidir"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 12 banka hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili, "Rekabet Kurumu, ortaya çıkardığı bu usulsüzlüğün peşini bırakmamalı, sektörden veya bankacılık lobisinin baskılarına aldırış etmeden ve etkilenmeden gerekli cezayı vererek görevini yerine getirmeli ve bu bankalara 'bu ülkede sizden büyük yasalar var' mesajı vermelidir" dedi.
     Kaya, Rekabet Kurumu'nda 12 banka hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "yıllardır tüketicinin mecburiyeti üzerinden haksız kazanç elde edilmesine sessiz kalan BDDK'ya rağmen" Rekabet Kurumu'nun inceleme başlatmasının sevindirici olduğunu belirtti.
     Rekabet Kurumu'nun kararlı tutumunun destekçisi olduklarını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:
     "Rekabet Kurumu, yasaya aykırı davranarak anlaşmalı ve uyumlu eylem içinde oldukları gerekçesiyle 12 banka hakkında başlattığı inceleme devam etmektedir. Bankaların haksız rekabet fiillerinden önce yıllardır tüketicinin mecburiyetini, güvenini, ekonominin kayıt altına alınması arzularını menfaate dönüştürerek, sebepsiz zenginleşme eylemi gerçekleştirmişlerdir. Rekabete aykırı davranışları inceleme sonucu ortaya çıkacak olup, harama hile kattıkları da tescillenmiş olacaktır. Dünyanın birçok ülkesinde finans sektörü ve hatta ülkeler krizlerle boğuşurken ülkemizde bazı bankaların son yıllarda yüzde 40'lara varan karları nasıl elde ettikleri bu usulsüzlükleriyle anlaşılmıştır."
     Kaya, 12 bankanın içinde yer alan 3 kamu bankasının varlığının kamuoyunu derinden yaraladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Bankaların uyguladığı yüksek faiz ve ücret politikaları nedeniyle hayatımız pahalı hale gelmiş, gücümüzü aşan bedelleri ödeyemediğimiz için sicillerimiz lekelenmiştir. Rekabet Kurumu, ortaya çıkardığı bu usulsüzlüğün peşini bırakmamalı, sektörden veya bankacılık lobisinin baskılarına aldırış etmeden ve etkilenmeden gerekli cezayı vererek görevini yerine getirmeli ve bu bankalara 'bu ülkede sizden büyük yasalar var' mesajı vermelidir. Rekabet Kurumu'nun vereceği adil kararla, mağduriyet yaşayan tüm tüketiciler fazladan ödedikleri bedellerin ve itibarlarının iadesi için her türlü tazmin davası açma hakkını elde edebilecektir. Bu nedenle Rekabet Kurumu'nun alacağı karar, 75 milyon tüketici ve müteşebbis için büyük önem arz etmektedir."
    
    
    

Bu haberi 253 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir