12 banka hakkında yürütülen soruşturma -ING Bank Temsilcisi Avukat Turgan Gürman: -"ING,…

  • Yazı boyutu
12 banka hakkında yürütülen soruşturma 
  -ING Bank Temsilcisi Avukat Turgan Gürman:
  -"ING,…

12 banka hakkında yürütülen soruşturma -ING Bank Temsilcisi Avukat Turgan Gürman: -"ING, Türkiye'nin 5. büyük özel bankası olmayı amaçlıyor. Bu amaçla Türkiye'ye gelen bir bankanın kartele taraf olması çelişkili olur" -"ING Bank'ın herhangi bir toplantıya katıldığına ilişkin delil yok"

ING Bank Temsilcisi Avukat Turgan Gürman, Türkiye'nin 5. büyük özel bankası olmayı amaçladıklarını, bu amaçla Türkiye'ye gelen bir bankanın kartele taraf olmasının çelişkili olacağını söyledi.
     Rekabet Kurumu'nda, 12 banka hakkında yürütülen sözlü savunma toplantısının öğleden sonraki oturumunda söz alan Gürman, 200 sayfalık bir sunum hazırladıklarını, her bir sayfanın ortalama 1 dakika süreceğini ifade ederek, "Şaka yaptım, kısa tutacağım. Ancak bu soruşturma heyetinin şakası kadar kötü bir şaka değil" dedi.
     Türkiye'de yeni bir banka olduklarını ve büyümeye kararlı olduklarını anlatan Gürman, 50 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 50 değişik mevzuata uyumlu olmak zorunda olduklarını anlattı.
     Gürman, ING Bank'ın rekabet politikalarına pazara girdiğinden bu plana uygun davrandığını ve bu konuda özen gösterdiğini söyledi.
     ING Bank hakkında soruşturma raporunda geçen 4 belge bulunduğunu hatırlatan Gürman, ancak söz konusu belgelerin somut, tartışmasız ve mantıklı olması gerektiğini kaydetti.
     Banka olarak rakipleriyle rekabet dışında bir amaçlarının bulunmadığını ifade eden Gürman, soruşturma raporunda yer alan ibarelerin de yoğun bir rekabet içerisinde olduklarını gösterdiğini belirtti.
     Oligopol bir pazarda firmaların birbirlerine bağımlılığının kaçınılmaz olduğunu anlatan Gürman, dolayısıyla bu tarz pazarlarda firmaların birbirlerini kontrol etmeden, denetlemeden hareket edemeyeceklerini söyledi. Gürman, dolayısıyla burada niyete bakılması gerektiğini ifade etti.
     ING Bank'ın kartel başlangıcı olarak ifade edilen dönem hakkında bilgisi olduğunu gösteren ya da bu durumu sonradan öğrendiğini gösteren hiçbir emare bulunmadığını ifade eden Gürman,şöyle konuştu:
     "ING Bank'ın herhangi bir toplantıya katıldığına ilişkin delil yok. ING Bank SMS kampanyası yapmıştır, rekabet etmek için bilgi toplamıştır. ING Bank hakkındaki diğer banka yazışmaları da bilgi istihbaratına ilişkindir. ING Bank hakkında kesin, sayın kurulu tatmin edici şüpheyi ortadan kaldıran delil yoktur."
     Gürman, Kurul'un, ING Bank'ın Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunu ihlal etmediği yönünde karar vermesini talep etti.
     Daha sonra Türk Ekonomi Bankası'nın sözlü savunmasına geçildi.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir