12 Banka hakkında yürütülen soruşturma -Akbank Temsilcisi Topkar: -"Haksız yada orantısız ceza…

  • Yazı boyutu
12 Banka hakkında yürütülen soruşturma
  -Akbank Temsilcisi Topkar:
  -"Haksız yada orantısız ceza…

12 Banka hakkında yürütülen soruşturma -Akbank Temsilcisi Topkar: -"Haksız yada orantısız ceza verilmesi durumunda, ekonomik istikrar bozulabilir, borsa olumsuz etkilenebilir, bankalar yurt dışından alacakları kredilerde zorlanabilir ve marka değeri de zarar görebilir"

Akbank Temsilcisi Ali Cihangir Topkar, Rekabet Kurulu'nun 12 banka hakkında yürüttüğü soruşturma sonucunda haksız yada orantısız ceza verilmesi durumunda, ekonomik istikrarın bozulabileceğini, borsanın olumsuz etkilenebileceğini, ve bankaların yurt dışından alacakları kredilerde zorlanabileceğini söyledi.
     Topkar, Rekabet Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'u ihlal etmediği yönünde karar verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.
     Kurul'un yürüttüğü soruşturma sonucunda haksız yada orantısız ceza verilmesi durumunda ekonomik istikrarın bozulabileceğini, borsanın olumsuz etkilenebileceğini ifade eden Topkar, ayrıca böyle bir durumda bankaların yurt dışından alacakları kredilerde zorlanabileceğini ve marka değerlerinin de zarar görebileceğini savundu.
     Akbank Hukuk Müşaviri Hasan Esen de, Akbank'ın rekabeti bozduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Rekabeti bozduğu iddia ediliyorsa bundan en fazla rahatsız olacak diğer bankalardır. Diğer bankaların bu hususta bir şikayetinin olmaması bile bizim rekabetçi bir tutum içerisinde olduğumuzu göstermektedir" diye konuştu.
     Esen, Kurul'un adil bir karar vereceğine olan inançlarının tam olduğunu kaydetti.
    
     -İkinci oturum 13.00'te-
    
     Bu arada, Rekabet Kurulu tarafından yürütülen söz konusu soruşturmada bankaların sözlü savunmalarının alındığı ilk oturum sona erdi.
     Başkan Kaldırımcı, ikinci oturumun saat 13.00'te başlayacağını bildirdi. Bugünkü oturumlarda Akbank, Denizbank, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank ve Türk Ekonomi Bankası'nın sözlü savunmalarının alınması planlanıyor. Yarınki oturumlarda ise, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası'nın sözlü savunmaları alınacak.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir