11. Ulaştırma Şurası hazırlık çalışmaları -TCDD Genel Müdürü Karaman: -"Demiryolunun bir çok…

  • Yazı boyutu
11. Ulaştırma Şurası hazırlık çalışmaları
  -TCDD Genel Müdürü Karaman:
  -"Demiryolunun bir çok…

11. Ulaştırma Şurası hazırlık çalışmaları -TCDD Genel Müdürü Karaman: -"Demiryolunun bir çok alanında, 2023 yılından önce dünyada ilk ona girmeyi başardık" -"11. Ulaştırma Şurası, bir yandan ilk 10'daki yerimizi daha üst sıralara çekecek karaların alındığı bir şura olurken, bir yandan da Türk demiryolu sektörünün bölgesel ve küresel oyuncu olma sürecini hızlandıracağına inanıyorum"

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolunun bir çok alanında, 2023 yılından önce dünyada ilk ona girmeyi başardıklarını belirterek, "11. Ulaştırma Şurası, bir yandan ilk 10'daki yerimizi daha üst sıralara çekecek karaların alındığı bir şura olurken, bir yandan da Türk demiryolu sektörünün bölgesel ve küresel oyuncu olma sürecini hızlandıracağına inanıyorum" dedi.
     Eylül ayında İstanbul'da yapılması planlanan 11. Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme ve Uzay Teknolojileri Şurası'nın demiryolları sektörüne ilişkin ilk hazırlık çalışması TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapıldı.
     TCDD Genel Müdürü Karaman, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 11. Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme ve Uzay Teknolojileri Şurası'nın Eylül ayında İstanbul'da yapılmasının planlandığını hatırlattı.
     Türkiye'de henüz 2023 hedefleri telaffuz edilmezken, 10 Ulaştırma Şurası'nda, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 2023 hedeflerini gündeme getirdiklerini ve sonrasında bütün kurumların 2023 hedefi belirlediğini ifade eden Karaman, bu hedeflerin öncüsünün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın olmasından büyük gurur duyduklarını anlattı.
     Bu yıl yapılacak 11. Şura'ya biraz da bu başarmışlık hissiyle, daha deneyimli, daha donanımlı olarak hazırlandıklarını ifade eden Karaman, şunları kaydetti:
     "Eksiklerimizi, zorluklarımızı daha iyi tespit etme şansına sahibiz. Türkiye'nin ve dünyanın alanımızdaki gelecek perspektifini daha net kestirme imkanına sahibiz.
     Önce 4 yıl içerisinde nereye geldiğimizi, hedeflerimizde ne ölçüde mesafe kat ettiğimizi değerlendirecek, revize gerekiyorsa revize yapacağız, yeni hedef belirlenmesi gerekiyorsa yeni hedef belirleyeceğiz, hedef büyütmek gerekiyorsa hedef büyüteceğiz.
     Demiryolunun bir çok alanında, 2023 yılından önce dünyada ilk ona girmeyi sizlerle birlikte başardık. Yüksek Hızlı Tren İşletmeciliğinde, Yüksek Hızlı Tren İnşaatında, ray üretiminde, makas üretiminde, yerli sinyalde ülkemiz ilk 10 dünya ülkesi arasına girdi. Diğer alanlarda ilk 10 girmek için projelerimiz, çalışmalarımız sürüyor.
     Bunu aldığımız sağlıklı ve ufuklu kararların Hükümetimizin demiryollarına verdiği sınırsız destekle örtüşmesi, birbirini beslemesi sayesinde sizlerin katkılarıyla başardık.
     11. Ulaştırma Şurası, bir yandan ilk 10'daki yerimizi daha üst sıralara çekecek karaların alındığı bir şura olurken, bir yandan da Türk demiryolu sektörünün bölgesel ve küresel oyuncu olma sürecini hızlandıracağına sizler gibi ben de inanıyorum."
     Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan da en önemli hedeflerin başında, demiryolu payının yolcu taşımacılığında yüzde 10, yük taşımacılığında ise yüzde 15'in üzerine çıkarılması olduğunu belirterek, bunun için alt yapıların uygun hale getirilmesinin, bunun da genel müdürlüğünün işi olduğunu söyledi. 2013 hedeflerine ulaşmak için, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın liderliğinde organize bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Tahan, 11. Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme ve Uzay Teknolojileri Şurası'nın, çok verimli olan bir önceki şuradan çok daha etkin ve başarılı geçeceğine inandığını kaydetti.
     Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü Erol Çıtak da genel müdürlüğünün yeni kurulduğunu ifade ederek, genel müdürlüğü hakkında bilgi verdi.
     TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın da 10 Ulaştırma Şurası'nda belirlenen hedeflere yönelik gerçekleşmeler hakkında bilgi verdi. Mevcut hatların yenilenmesi hedefi doğrultusunda hatların yüzde 83'ününün yenilendiğini aktaran Apaydın, yıl sonunda bu oranın yüzde 95'e ulaşacağını kaydetti. Apaydın, sinyalsiz hatların sinyalizasyonunun tamamlanması çalışmalarında ise yüzde 57'lik ilerleme sağlandığını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir