11. Sanayi Kongresi 19-20 aralıkta İstanbul'da yapılacak -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:…

  • Yazı boyutu
11. Sanayi Kongresi 19-20 aralıkta İstanbul'da yapılacak
  -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:…

11. Sanayi Kongresi 19-20 aralıkta İstanbul'da yapılacak -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Türkiye hedeflediği noktaya ulaşması, en azından istihdam sorununu çözebilmesi için her yıl yüzde 7-8 oranlarında büyümek zorunda... Bu potansiyel Türkiye'de var"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, "Türkiye, hedeflediği noktaya ulaşmak için en azından istihdam sorununu çözebilmesi için her yıl yüzde 7-8 oranlarında büyümek zorunda... Bu potansiyel Türkiye'de var" dedi.
     İstanbul Sanayi Odası(İSO) "Bölgesel üretim, Küresel güç" teması ile 19-20 Aralık tarihlerinde 11. Sanayi Kongresi düzenleyecek.
     Açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yapması beklenen kongrenin ve İnovasyon Sergisi'nin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda Tanıl Küçük, 2002 yılından itibaren aralıksız devam ettirdikleri kongrelerin bu yıl on birincisini gerçekleştireceklerini söyledi.
     Kongrenin İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacağını aktaran Küçük, bu yılki kongrede ana temayı, daha önceki kongrelerinde olduğu gibi yine, "Sürdürülebilir Rekabet Gücü"nün oluşturacağını ifade etti.
     Alt temanın ise "Bölgesel Üretim, Küresel Güç" olarak tespit edildiğini anlatan Küçük, geride bıraktıkları on yılda kongreler kapsamında toplam 448 konuşmacının söz aldığı, 102 oturumun gerçekleştirildiği, bu oturumlarda 21'i konuk konuşmacı olmak üzere, 95 yabancı konuşmacı ve 9 bin 800'ün üzerinde katılımcının yer aldığı bilgisini verdi.
     11. kongrede ise iki konuk konuşmacı, kapanış oturumu dahil beş oturumda toplam 30 konuşmacının yer alacağını dile getiren Küçük, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bunlardan ikisi, her yıl olduğu gibi konuk konuşmacılarımızdır. Bu yıl ilk günkü konuk konuşmacımız, Maryland Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Anıl Gupta olacaktır. Strateji, küreselleşme ve gelişmekte olan ekonomiler, kurumsal inovasyon ve girişimcilik konularında, dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Dr. Gupta, Dünya Pazarının Değişen Dinamikleri başlıklı bir konuşma yapacaktır. İkinci günkü konuk konuşmacımız ise Profesör George Yip olacaktır. Profesör Yip de yönetim inavosyonu, pazarlama, şirketlerin stratejik dönüşümü gibi konularda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edilmektedir. On birinci kongremiz kapsamında, inovasyon sergimizin de dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. Sergimizde, bilgi, fikir, proje ve inovasyon temalarında 35 firma ve kurum, yenilikçi proje ve ürünlerinin tanıtımını yapacaklardır."
    
     -"2013 kolay olmayacak"-
    
     Toplantıdan sonra gazetecilerin soruları yanıtlayan Küçük, beklentilerinin sanayicilerin gayretlerinin ekonomi yönetimi tarafından taçlandırılması olduğunu söyledi.
     Bundan kasıtlarının önlerindeki engellerin kaldırılması olduğunu belirten Küçük, Türk sanayisine rekabet ettiği ülkelerle eşit şartlar oluşturulursa Türkiye'yi hedeflenen noktaya her zamankinden daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde ulaştıracaklarını ifade etti.
     2013'ün kolay olmayacağını aktaran Küçük, yayınlanan raporların sıkıntıları çok net ifade ettiğini ve ekonomi yönetiminin yapması gerekenleri hatırlattığını dile getirdi.
     Türk sanayisinin önündeki engellerin, sırtındaki yüklerin hafifletilmesini beklediklerini vurgulayan Küçük, "Hafifletilmesini, bakın kaldırılmasını demiyoruz. Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşulları biliyoruz. Yüklerimiz hafiflerse Türk sanayisi daha güçlü bir hale gelir" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin dinamiklerinin ve avantajlarının çok farklı olduğuna dikkati çeken Küçük, Türkiye'nin son krizde ayakta kaldığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Ama bunu da bir başarı öyküsü olarak görmememiz lazım. Cumhuriyet'in ortalaması 2000 yılına kadar yüzde 4,7 büyüme idi. Son 10 yılın ortalaması bunun altında... Demek ki Türkiye'nin yapması gereken çok şey var. Her zaman altını çiziyoruz, Türkiye hedeflediği noktaya ulaşmak için en azından istihdam sorununu çözebilmesi için her yıl yüzde 7-8 oranlarında büyümek zorunda... Bu potansiyel Türkiye'de var. Aslında esas başarı bu... Sanayici bu gayretin içinde, bunun desteklenmesi lazım. Son teşvik yasasını İSO destekledi. Parantez açtı, 'Bunu da ekleyelim' dedi. Ama yatırımlar sadece teşvikle olmuyor. Ekonomik ortamın da oluşturulması lazım, yabancı yatırımcı diyoruz buna. Kalıcı yatırımlar olması lazım."
     Çok uzun müddet istihdam üzerindeki prim yükü dahil bir takım taleplerine ara verdiklerini aktaran Küçük, geçmişte bunları çok talep ettiklerini ama ülkenin içinden geçtiği durum itibariyle bunu tekrar hatırlattıklarını ifade etti.
     Türkiye için sanayi sektörünün çok önemli olduğunu vurgulayan Küçük, bunu gerekli şekilde desteklemenin de her hükümetin görevi olduğunu söyledi.
    
     -Oda ve borsalardaki seçim...-
    
     Oda ve borsa seçimlerinin ekim ya da kasım ayında yapılacağını ama 4 ay ertelendiğini anımsatan Küçük, yeni seçimlerin şubat ya da mart ayında yapılacağını kaydetti.
     Beklentinin seçimlerin şubat ya da mart ayında yapılacağı yönünde olduğunu, takvimin işlediğini belirten Küçük, teknik olarak seçimleri tekrar erteletecek bir durumun şu anda olmadığını ifade etti.
     Basından oda başkanlarının 2 dönem başkanlık yapmasına itiraz edenlerin olduğunu öğrendiğini dile getiren Küçük, İSO olarak bakış açılarının yasaya uyulması olduğunu belirtti.
     Küçük, "Yasa varsa ona uyulur. Yasa değişirse ona göre değerlendirilir. Yasa hazırlanırken İSO'nun görüşünü çok net hatırlıyorum, '2 dönemle sınırlandırılmasının çok doğru olmadığı' şeklindeydi. Orada TOBB'un bir kararlılığı vardı. Neticesi de öyle oldu. Seçme ve seçilme hakkıdır. Seçme-seçilme hakkına bir kısıtlama olması benim anlayışıma, kişisel düşünceme ki o zaman da kişisel düşüncemi ifade etmiştim, çok doğru değil. Ama neticede kanun öyle çıktı. Olay o."
    
    
    

Bu haberi 86 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir