"102 ülkeye ayakkabı sattık, Çin'i hedef pazar seçtik"

  • Yazı boyutu
"102 ülkeye ayakkabı sattık, Çin'i hedef pazar seçtik"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Çetin:"102 ülkeye ayakkabı sattık, ihracatı 500 milyon dolara çıkardık. Çin'i en büyük hedef pazar olarak belirledik"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanlığı'na Hüseyin Çetin seçildi.
     Yapılan açıklamaya göre, Dış Ticaret Kompleksi'nde yapılan 14. Olağan Genel Kurul'da İslam Şeker görevini Hüseyin Çetin'e devretti.
     Tek listeyle gidilen seçimlerde yönetim kurulu listesi yenilendi, TASD Başkanlığı'na 2 yıllık dönem için Hüseyin Çetin üstlendi.
     Çetin, 2012 yılını 500 milyon dolarlık ihracatla kapatacaklarını belirterek, gittikçe yükselen Türk ayakkabısı imajı sayesinde 2015'te 1 milyar dolar, 2023'te ise 1,5 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı hedeflediklerini kaydetti.
     Ayakkabı sektöründe yakaladıkları pazar çeşitliliği sayesinde 102 ülkeye ayakkabı ihraç ettiklerini anlatan Çetin, sektörün 2012'de ülke ekonomisine de 5 milyar doların üzerinde katkı sağladıklarını ifade etti.
     İhracatta ilk 10 ülkeye bakıldığında yüzde 20'lik pay ile Rusya'nın ilk sırayı aldığını, ardından Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Kazakistan, İngiltere, Kırgızistan, Libya ve İtalya'nın geldiğini dile getiren Çetin, sektörün 18 bin 500 kayıtlı işletmeyle 240 bin kişiyi istihdam ettiklerini dile getirdi.
    
     -"Ayakkabıda 'Made in Turkey' markası aranıyor"-
    
     Önümüzdeki yıl büyümenin iç piyasada ülke ekonomisine paralel seyredeceğini, buna karşın ihracatın yüzde 20'nin üzerinde artacağına inandığını belirten Çetin, şunları kaydetti:
     "Ayakkabı sektöründe 2012 Ocak-Ekim dönemini 2011'in aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda ihracatta miktar bazında yüzde 35,1 değer bazında ise yüzde 21,9'lik artış görüyoruz. Aynı dönemde ithalatımız miktar olarak yüzde 1,3 yükselirken değer bazında yüzde 0,1 azaldı. Son 5 yılda baktığımızda ihracatımızın yüzde 40, ithalatın ise yüzde 52 arttığı görüyoruz. Önümüzdeki 5 yılda bu tabloyu tersine çevirmenin yolu Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve tanıtıma önem vermekten, sektörün desteklenmesinden geçiyor.
     Geçen yıl 450 milyon dolar olan ayakkabı ihracatımız yıl sonu itibariyle 500 milyon dolar barajını aşacak. Burada dikkat çekici olan Asya, Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerinde yapmış olduğumuz satışlarda artık 'Made in Turkey' etiketinin istenmesi. Çin'i gelecekte en büyük pazar adaylarımızdan biri olarak görüyoruz. 2023 için hedeflenen 500 milyar dolarlık toplam ihracat içinde ayakkabı sektörü için belirlenen 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamını daha da geliştirerek geçmeyi arzuluyoruz."


Bu haberi 552 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir