10. Teknoloji Ödülleri

  • Yazı boyutu
10. Teknoloji Ödülleri

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner: "Yürürlükteki çeşitli Ar-Ge teşvik düzenlemeleri arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi ve uygulama safhasında karşılaşılan sorunların çözülebilmesi gerekiyor"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, yürürlükteki çeşitli Ar-Ge teşvik düzenlemeleri arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi ve uygulama safhasında karşılaşılan sorunların çözülebilmesi gerektiğini söyledi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla düzenlenen 10. Teknoloji Ödülleri töreninin açılışında konuşan Boyner, geçtiğimiz senelerde Teknoloji Ödülüne sahip olan firmaların başarılarının kendilerine en büyük motivasyon kaynağı olduğunu belirterek, bu etkinlikle beraber, Türkiye'nin yenilikçi teknolojilere imza atan yüzünün kamuoyunda daha fazla görünür kılınmasına katkı vermeye çalıştıklarını ifade etti.
     Teknoloji ve inovasyonda yetkinliği artırmaya yönelik çalışmalarının ülkenin rekabet gücünün artması için, bu başarının elzem olduğu düşüncesinden kaynaklandığını bildiren Boyner şöyle devam etti:
     "Rekabetçilik yarışında bir sıçrama yapabilmek için de birçok ülkenin üretim gamında yer alan ürünlerle sınırlı kalmak yerine, teknolojik ve yüksek katma değerli ve özellikli ürünler üretmemiz gerekiyor. 2011-2014 yılları için hazırlanan Sanayi Stratejisi Belgesi'nde 'Yüksek teknolojili sektörlerin ekonomideki ağırlığının artırılması, geleneksel sektörlerimizde daha yüksek katma değerli bir yapıya geçilmesi', Türkiye'nin sanayi stratejisinin temel alanı olarak vurgulanmıştır. Bu hedefe ulaştığımız takdirde toplam ihracatımız içerisindeki orta ve yüksek teknolojili ürünlerin payında önemli bir artış sağlanacaktır."
     Son 10 sene içerisinde Türkiye'de Ar-Ge yatırımlarının gayri safi yurt içi hasıla içerisindeki payının çok büyük oranda arttığını ve bu artışta özel sektörün Ar-Ge harcamalarındaki artışın da önemli bir payı olduğunu hatırlatan Boyner, bunun yanı sıra Türkiye'nin teknolojik ilerlemesini mümkün kılacak faktörleri, tüm bileşenleriyle düşünmek gerektiğini vurguladı.
     Boyner, bileşenlerden birinin mevzuatla ilgili olduğunu dile getirerek "Ar-Ge ve inovasyon ile ilgili olarak son yıllarda artan farkındalığa paralel olarak, kapsamlı bir teşvik ve destek mevzuatı geliştirildi. Bununla birlikte, yürürlükteki çeşitli Ar-Ge teşvik düzenlemeleri arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi ve uygulama safhasında karşılaşılan sorunların çözülebilmesi gerekiyor. Destek mekanizmaları arasında bütünsellik sağlanmasına yönelik yürütülen çalışmalarda bu boyutun da dikkate alınması, bu mekanizmaların daha verimli kullanılmasına katkıda bulunacaktır" diye konuştu.
     Türkiye'nin, teknolojik ilerlemesinde en önemli bileşenlerden birisini de insan gücünün eğitimi olarak gördüğünü dile getiren Boyner, şunları ifade etti:
     "OECD tarafından üç yılda bir düzenlenen, okuma becerileri, matematik ve fen okuryazarlığını ölçen ve sonuncusu 2009 yılında gerçekleşen PISA testi sonuçlarına diğer ülkelerle karşılaştırmalı bakarsak, ülkemizin eğitim kalitesine ve niteliğine yatırım yapmasının gerekliliği açıkça ortaya çıkıyor. Araştırmalar, ülkelerin PISA'dan aldıkları sonuçlarla sürdürülebilir ekonomik büyümeleri ve rekabet endeksinde bulundukları derece arasında güçlü bir ilişki olduğuna işaret ediyor. Yaratıcılık, analitik ve eleştirel düşünme gibi beceriler eğitim sisteminin kazandırması gereken en önemli özellikler olarak öne çıkıyor. İnovasyonda yetkinleşmenin ancak bu becerilere sahip insanlarla mümkün olduğu bilinciyle eğitim sisteminde araştırmacılığın ve yenilikçiliğin ön plana çıkarılmasını, inovasyon politikalarımızın amacına ulaşması için vazgeçilmez görüyoruz."
     Boyner, Üniversite-sanayi işbirliğinin, teknoloji ve inovasyon ekosistemi açısından kritik bir diğer faktör olduğuna işaret ederek, "Ülkemizde kurulmaya başlanan Teknoloji transfer ofislerinin yaygınlaştırılması hususunda, özellikle bu ofislerin sunduğu hizmetlerin kalitesine odaklanmak gerekiyor. İhtiyaçlar dikkate alınarak bölgesel ya da sektörel ofislerin kurulması bu ofislerin deneyim ve kalitesinin de artmasını sağlayacaktır. Üniversite-sanayi ortak projelerinin her aşamasında, her iki tarafa da destek verebilecek yeteneğe sahip uzmanların teknoloji transfer ofislerinde görev yapması için, uzmanlaşma seviyesinin artmasına yatırım yapılması ayrıca önem taşımaktadır" dedi.
     Ar-Ge ve teknoloji yoğun başlangıç seviyesindeki girişimlerin önemine değinen Boyner, ödüllere başvuran firmalara bakıldığında, özellikle mikro ve küçük ölçekli firmaların hepsinin birer başarılı girişimcilik örneği olduğunu belirtti.
     Dünyada da teknoloji ve inovasyon odaklı girişimlerin, 21. Yüzyılın ekonomisini şekillendiren şirketler olduğunu ifade eden Boyner, "Pek çok ülkenin toplam gelirini katlayacak cirolara sahip, dünyanın en büyük teknoloji firmalarının neredeyse hiçbiri 15 sene önce kurulmamıştı bile... Buradan hareketle, girişimcilik ekosisteminin iyileştirilmesine büyük önem atfediyoruz. Özellikle erken aşama girişimlere yönelik önemli mevzuat değişikliği çalışmaları ve yeni destek mekanizmaları geliştirilmekte olduğunu görmekten dolayı memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Küçük işletmelerimiz artık Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyor"-
    
     TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da yarışmaya katılan firmaların yüzde 65'lik kısmını KOBİ'lerin oluşturduğunu bildirerek, şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Buradan da anlaşılıyor ki küçük işletmelerimiz artık Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyorlar. TÜBİTAK bir dönüşüm süreci yaşıyor. Artık sanayicilerimiz ile çok daha yakın noktada olacağız. Sanayicilerimizi daha yukarılara taşımak için ne gerekiyorsa yapacağız. Ülke olarak artık bir üst lige geçmeliyiz. Bunu da Ar-Ge, inovasyon ve girişimilik ruhu olmadan yapmamız mümkün değil. Güney Kore ile 20 yıl önce aynı seviyede idik, ancak geldiğimiz noktada Güney Kore GSMH'nin yüzde 3,3'ünü Ar-Ge'ye ayırırken, bizde rakam yüzde 0,84... 2023 vizyonu iyi bir takvim. Ama yerimizde durduğumuz takdirde arkamızdakiler bizi geçecek. Treni birk ez kaçırırsak, yakalamamız çok zor olur. Tek çıkış Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilikten geçiyor. Bunun temelini de eğitim oluşturuyor."
    
     -Büyük ödül Tuna Medikal'e-
    
     TÜSİAD, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliği ile yaratıcı, yenilikçi, teknik mükemmeliyete ve rekabet özelliklerine sahip ürünlerin ve süreçlerin değerlendirilerek ödüllendirilmesi ve kamuoyuna tanıtılması amacıyla düzenlenen 10. Teknoloji Ödülleri'nde büyük ödülün sahibi, "Kemik Eğriliklerinin Düzeltilmesi İçin Bilgisayar Destekli Dairesel Fiksatör Sistemi"projesiyle Tuna Medikal oldu.
     Jüri özel ödüllerini, "Anka-Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi" projesiyle TUSAŞ, "Inp Bazlı QWIP Dedektör Üretim Süreci Tasarımı" projesiyle ASELSAN, "Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK)" projesiyle FNSS aldı.
     Büyük Ürün Ödülü'ne "Yeni Nesil Yüksek Performans Fren Hortumu ve Test Makinesi Geliştirilmesi" projesiyle TEKLAS Kauçuk, Orta Ürün Ödülü'ne "Milimetre Dalga Malzemeye Gömülü Dalga Kılavuzu Anten Tasarımı" projesiyle METEKSAN Savunma Sanayii AŞ, Küçük Ürün Ödülü'ne "Denim Sektöründe Kumlama Yerine Lazer Teknolojisi" preojesiyle LST LAZER, Mikro Ürün Ödülü'ne "6 KW Nanosaniye Atımlı Fiber Lazer Sistemi" projesiyle FİBERLAST, Büyük Süreç Ödülü'ne "Mandıra Çiftliklerinde Verimliliği ve Kaliteyi Artırıcı Otomasyon Sistemi" projesiyle TRIODOR, Diğer Süreç Ödülü'ne ise "Güneş Enerjisini Yüksek Verimle Isıya Dönüştüren Nanokaplamaların Rulodan Ruloya Sürekli Üretimi" projesiyle SELEKTİF Teknoloji sahip oldu.


Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir