10. Kalkınma Planı Çalışmaları -Kalkınma Bakanlığı: -"46'sı Özel İhtisas Komisyonu, 20'si…

  • Yazı boyutu
10. Kalkınma Planı Çalışmaları
  -Kalkınma Bakanlığı:
  -"46'sı Özel İhtisas Komisyonu, 20'si…

10. Kalkınma Planı Çalışmaları -Kalkınma Bakanlığı: -"46'sı Özel İhtisas Komisyonu, 20'si çalışma grubu olmak üzere toplam 66 adet komisyonun çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar sürmesi planlanıyor"

Kalkınma Bakanlığı, 10. Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde 46'sı Özel İhtisas Komisyonu, 20'si çalışma grubu olmak üzere toplam 66 komisyonun çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar sürmesinin planlandığını bildirdi.
     Kalkınma Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, yaklaşık 2 yıldır devam eden 10. Kalkınma Planı hazırlık çalışmalarının, Özel İhtisas Komisyonu (ÖİK) toplantıları ile devam ettiği belirtildi.
     Toplumu yüksek refah seviyesine ulaştırma amacına hizmet edecek hedef ve stratejilerin yer aldığı temel politika dokümanı olan planın 2014-2018 yıllarını kapsayacağı ifade edilen açıklamada, planda, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde odaklanacağı dönüşüm alanlarının yanı sıra hedeflenen dönüşümü sağlayacak yol haritası ile somut hedef ve politikaların yer alacağı kaydedildi.
     Açıklamada, 2013 yılında tamamlanması beklenen Kalkınma Planı hazırlıklarının önemli bir aşaması olan ÖİK çalışmalarının, Türkiye'nin dört bir yanından 3 bini aşkın akademisyen, bürokrat, kamu çalışanı, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları temsilcisini bir araya getiren katılımcı bir yaklaşımla yürütüldüğü bildirildi.
     Komisyonlarda, makro ekonomiden sosyal güvenlik sistemine, eğitimden sağlığa, turizmden ulaştırmaya, bölgesel gelişmeden çevreye, sanayiden girişimciliğe, tarımdan enerjiye, kamu yönetiminden yerel yönetimlere kadar bir çok makro ve sektörel kalkınma konusunun orta ve uzun vadeli bir perspektifle masaya yatırıldığı belirtilen açıklamada, 46'sı Özel İhtisas Komisyonu, 20'si çalışma grubu olmak üzere toplam 66 adet komisyonun çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar sürmesinin planlandığı ifade edildi.
     Komisyon faaliyetleri sonunda ortaya konulacak raporların plana önemli katkılar sağlaması ve planın 2013 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından görüşülerek, alınacak Meclis kararının ardından 2014 yılında yürürlüğe girmesinin beklendiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir