1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı yarın başlıyor

  • Yazı boyutu
1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı yarın başlıyor

1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı yarın başlıyor

"1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı", 11-13 Ekim tarihleri arasında Karabük'te yapılacak.
     TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, alanında uzman kişilerin detaylı olarak raylı sistemleri masaya yatıracağı çalıştayda, ray inşaatı, ray üretimi, ray teknolojileri, raylı araçlar, yüksek hızlı trenler, metro ve hafif raylı sistemler, bojiler, raylı sistem standartları, optimizasyon, titreşim akustik, sinyalizasyon, bakım ve onarım, insan kaynakları ve raylı sistemlerde güvenlik ana başlıklarının ele alınacağı belirtildi.
     Açıklamaya göre, Türkiye'de ilk raylı sistemler mühendislik bölümünün 2011-2012 eğitim-öğretim yılında açıldığı Karabük Üniversitesi'nin düzenleyeceği calıştaya, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, İstanbul Ulaşım Genel Müdürü Ömer Yıldız olmak üzere kamu kurum-kuruluşların ve özel sektörün yöneticileri katılacak.
     3 gün sürecek Çalıştay kapsamında ayrıca Karabük Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi fuaye salonunda Hicaz Demiryolu Sergisi açılacak.
    
     -Ray test istasyonu kurulması çalışmalarına başlandı-
    
     Karabük Üniversitesi ile TCDD işbirliğinin raylı sistemlerin her alanında devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, Kardemir'de üretilen rayların test edilmesi için TCDD ve Kardemir işbirliğiyle Karabük Üniversitesi'nde "Ray test istasyonu" kurulması çalışmalarına başlandığı ifade edildi.
     Açıklamada, Karabük Üniversitesi bünyesinde Türkiye'nin ilk Demir-Çelik Enstitüsü ile Raylı Sistemler Mühendisliği kurularak raylı sistemler teknolojisinin daha verimli, daha hızlı, daha ekonomik ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacının karşılanmasının hedeflendiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir