"1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı" -TCDD Genel Müdürü Karaman: -"Geleceğin…

  • Yazı boyutu
"1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı"
  -TCDD Genel Müdürü Karaman:
  -"Geleceğin…

"1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı" -TCDD Genel Müdürü Karaman: -"Geleceğin güçlü Türkiye'sinde, yeni ve yenilikçi bir demiryollarının iftihar kaynağı; Karabük Üniversitesi'nden mezun olan ve demiryolu bünyesinde çalışan mühendisler olacaktır"

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Geleceğin güçlü Türkiye'sinde, yeni ve yenilikçi bir demiryollarının iftihar kaynağı Karabük Üniversitesi'nden mezun olan ve demiryolu bünyesinde çalışan mühendisler olacaktır" dedi.
     Karaman, Karabük Üniversitesi'nce üniversitenin konferans salonunda düzenlenen "1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Çalıştayı"nın açılış programında yaptığı konuşmada, 10 yıl önce Türkiye'de bir üniversitede Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünün açılacağı ve bu konularla ilgili uluslararası bir çalıştay yapılacağı söylense bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişinin inanacağını belirtti.
     Hiçbir kalkınma eyleminin başarılı bir eğitim olmadan başarılamayacağını ifade eden Karaman, şunları kaydetti:
     "Sadece ülkemizde değil, raylı sistemlerde çok ilerlemiş ülkelerin bile üniversitelerinde olmayan Raylı Sistemler Mühendisliği KBÜ'de açıldı. Bu üniversite şimdi de çalıştay gerçekleştiriyor. Anadolu meslek liselerinde raylı sitemlerle ilgili eğitimler verdik. Bu yetmedi üniversitelerde meslek yüksek okulları açtık. Buralardan mezun olanları taze kan olarak TCDD'de istihdam ettik. 100'e yakın öğrenciyi demiryollarında ileri olan ülkelere staj için gönderdik. Eskişehir'de, Ortadoğu Demir Yolları Eğitim Merkezi açtık. Kuşkusuz en önemlisi ise Karabük Üniversitesi'nde açılan Raylı Sistemler Mühendisliği bölümüdür. Geleceğin güçlü Türkiye'sinde, yeni ve yenilikçi bir demiryollarının iftihar kaynağı Karabük Üniversitesi'nden mezun olan ve demiryolu bünyesinde çalışan mühendisler olacaktır."
    
     -Demiryollarının önemi-
    
     Karabük Valisi İzzettin Küçük, geride kalan 10 yıl içinde karayolları ve havayollarının konuşulduğunu, her ikisinde de çok büyük yol katedildiğini ifade ederek, "Gelecek 10 yılda ise demiryolları ve limanlar konuşulacak. Türkiye'de her geçen gün büyüyen ihracatın yapılabilmesinde sadece karayolu ve havayolu yeterli değil. Bu ihracat için deniz ve demiryolları çok önem arz etmektedir. Demiryollarının büyümesine ilimizin de büyük katkıları olacaktır" diye konuştu.
     KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal da gerçekleştirdikleri çalıştayı çok önemsediklerini belirterek, hükümetin politikası gereği raylı sistemlerde yüzde 51 yerli malı kullanma şartı olduğunu, raylı sistemler konusunda birçok yatırım yapılmaya başlanacağını kaydetti.
     Prof. Dr. Uysal, üretilecek rayların, vagonların, makasların ve diğer cihazların test edilmesi gerektiğini, bunu da TCDD ile birlikte yapacaklarını bildirdi.
     Konuşmaların ardından Vali Küçük ve Rektör Uysal, TCDD Genel Müdürü Karaman'a çeşitli hediyeler takdim etti.
     Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ile kamu kurum-kuruluşları ve özel sektör yöneticilerinin katıldığı çalıştay kapsamında, Karabük Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Salonu'nda Hicaz Demiryolu Sergisi de açıldı.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir