"1. Uluslararası İş Etiği Kongresi" -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Bugün, Çin'in Şanghay…

  • Yazı boyutu
"1. Uluslararası İş Etiği Kongresi"
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Bugün, Çin'in Şanghay…

"1. Uluslararası İş Etiği Kongresi" -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Bugün, Çin'in Şanghay kentinde bir gömlek üretilirken işçi sağlığına önem verilip verilmediği, Londra'da o gömleği satın alan tüketici için önemli" -"Etik ilkelerden uzak bir işyeri ne sahibine ne de ülkesine hayır getirir. İşin hilesi dürüstlüktür" -TÜRMOB Başkanı Sanlı: -"Bizim anlayışımıza göre etik beyaz, etik dışı ise siyahtır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu, ticarette etiğin tercih edilebilirlikte etkili olmaya başladığını belirterek, "Bugün, Çin'in Şanghay kentinde bir gömlek üretilirken işçi sağlığına önem verilip verilmediği, Londra'da o gömleği satın alan tüketici için önemli" dedi.
     TOBB ile Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından TOBB Konferans Salonu'nda düzenlenen "1. Uluslararası İş Etiği Kongresi"nin açılışında konuşan Hisarcıklıoğu, etiğin iş dünyası açısından son derece önemli bir konu olduğunu, yakın zamana kadar felsefecilerin alanı olarak görülen iş etiğinin son yıllarda iş dünyasında da büyük yankı uyandırmaya başladığını ifade etti.
     Bu yıl uluslararası platformdan etik uzmanlarını ve akademisyenleri bir araya getirecek etik kongresi düzenlemeye karar verdiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, böylece zamanla şirketlerde iş etiği bilincinin daha da geliştiğinin görüleceğini söyledi.
     Küreselleşmeyle şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine, yatırımcılarına karşı sorumlu hale geldiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, daha fazla para kazanmak için iş etiğinin temel ilkelerine uymanın günümüzde şart olduğunu dile getirdi.
     Hisarcıklıoğlu, tüketicilerin artık her zamankinden daha kuvvetli ve bilinçli olduğuna dikkati çekerek, "Bugün, Çin'in Shangai kentinde bir gömlek üretilirken işçi sağlığına önem verilip verilmediği, Londra'da o gömleği satın alan tüketici için önemli" diye konuştu.
     Etik olmanın yatırımcılar açısından da önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Küreselleşen dünyada ortaklıklar kurmak, dışardan yatırımcı almak her zamankinden önemli. Yeterince yatırım çekebilen şirketler, fikirlerini kolayca hayata geçirebiliyor ve daha fazla kazanabiliyor. Şirketin etik ilkelere bağlı olduğunu, hakkını yemeyeceğini görüyorsa, yatırımını güvenle yapıyor" diye konuştu.
    
     -Hisarcıklıoğlu'ndan ahi öğüdü-
    
     İşin mali boyutunun yanında toplumsal boyutunun da bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Ekmek kazandığımız, ömrümüzü vakfettiğimiz işimizi hangi kurallara göre yürütüyorsak, hayatımız da ona göre şekillenir" dedi.
     Etik ilkelerden uzak bir işyerinin ne sahibine ne de ülkesine hayır getireceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İşin hilesi dürüstlüktür" ifadesini kullandı.
     Hisarcıklıoğlu, etik olmayan davranışları sorgulamak, haksız kazancı ve usulsüz rekabeti engellemek zorunda olduklarını belirterek, iş etiğine verilen önemin en güzel örneğinin Ahilik kültürü olduğunu söyledi.
     Ahiliğin toplumda iş etiğinin temelini oluşturduğunu belirten Hisarcıklıoğlu,"Ahi teşkilatı 13'üncü yüzyılın ilk yarısından 19'uncu yüzyılın sonlarına dek, Türk iş alemini sanat ve meslek alanında yetiştirmenin yanı sıra iş etiği yönünden gelişmelerini sağlayan örgüttür" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, ahilik bir meslek örgütlenmesi olarak bilinse de temelinde çok güçlü bir etik öğretisi olduğuna dikkati çekerek, ahi kelimesinin Arapça "kardeş" anlamına geldiğini söyledi.
     Konuşmasında, Ahi Evran'ın nasihatine de yer veren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Harama bakma, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma, kanaatkar ol, dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme, eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini, hiddetliyken yumuşak davranmasını bil. Kendin muhtaçken bile başkalarına verecek kadar cömert ol. Elin, kapın, sofran açık, gözün, dilin, belin kapalı gerek."
    
     -Sanlı: "Etik ve ahlaki değerler hiç değişmedi"-
    
     TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı da gerçekleşen kongrenin sivil toplum diyaloğunun en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi.
     TOBB ile TÜRMOB'un sivil toplum diyaloğunu ve iş etiği gibi bir konuyu uluslararası boyutta ortaya koyduğunu belirten Sanlı, muhasebe meslek mensuplarının "etikle yatıp etikle kalktığını" ifade etti. Sanlı, "Etik değerler ve iş ahlaki bizim namusumuzdur" dedi.
     Etiğin önemli dolayısıyla her yıl ulusal düzeyde muhasebe mesleği etik kongreleri düzenlediklerini bildiren Sanlı, bu çalışmalarla muhasebe mesleği mensuplarını bilgilendirdiklerini ve kendilerini sürekli yenilediklerini kaydetti.
     TÜRMOB'un kuruluşundan itibaren mesleki etik ilkeleri konusunda çalışmalar yaptığını ifade eden Sanlı, mesleğin ulusal ve uluslararası düzeyde hızla değişim yaşadığına ancak etik ve ahlaki değerlerin hiç değişmediğine dikkati çekti.
     Nail Sanlı, etiğin gri renklerle ifade edilemeyeceğini kaydederek, "Bizim anlayışımıza göre etik beyaz, etik dışı ise siyahtır, yani etik ya vardır ya da yoktur" diye konuştu.
     Stratejik etik anlayışının kapsamı içerisinde liderlik rolünün bulunduğunun altını çizen Sanlı, liderlerin etik davranış sergileyemediği durumlarda, onu takip edenlerin de bu duruma hassasiyet gösteremeyeceğini belirtti.
     Sanlı, günümüzde toplumun her kesiminin daha çok şeffaflık istediğini, bağımsız denetime ve denetçiye olan talebin her geçen gün daha da artığını sözlerine ekledi.
     Kongre, yarın sona erecek. Kongrede yarın yapılacak oturumlara, Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. Yasemin Arbak da katılacak.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir