1. Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı -DHMİ Genel Müdürü Birdal: -"Türkiye'de 2003'te…

  • Yazı boyutu
1. Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı
  -DHMİ Genel Müdürü Birdal:
  -"Türkiye'de 2003'te…

1. Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı -DHMİ Genel Müdürü Birdal: -"Türkiye'de 2003'te 2,5 milyar dolar olan havayolu sektörü cirosu, bugün itibariyle yaklaşık 16-17 milyar dolara çıktı" -"2003 yılında 33 milyon olan toplam taşınan yolcu sayısının bu yıl sonunda 130 milyon olması tahmin ediliyor. Hava sahamızı kullanacak uçak sayısı 1,5 milyon olacak"

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye'de 2003'te 2,5 milyar dolar olan havayolu sektörü cirosunun, bugün itibariyle 16-17 milyar dolara çıktığını bildirdi.
     Hava yoluyla yolcu taşıma sayısının yıl sonu itibariye 130 milyon olmasının tahmin edildiğini belirten Birdal, uçak trafiğinde ise hedefin yıl sonunda 1,5 milyona çıkarılması olduğunu söyledi.
     Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'nde düzenlenen 1. Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı'nın açılışında konuşan Birdal, 7 Aralık'ın Dünya Sivil Havacılık Günü olduğunu anımsattı.
     Birdal, 2003 yılının Türk havacılığı açısından milat olduğunu, çünkü söz konusu yılda özel havayolu şirketlerinin iç hatlarda yolcu taşıma hakkını kazandıklarını anlatarak, 2003'te pazarın yüzde 100'üne sahip olan Türk Hava Yolları'nın (THY), bugün pazarın yüzde 49'una sahip olduğunu ifade etti.
     Havacılık sektörünün 2003 yılından sonra hem miktar hem de gelir olarak büyüdüğüne dikkati çeken Birdal, Türkiye'nin hava sahasında bir günde 4 bin 500'den fazla uçağın hareket ettiğini, ülkenin hava sahasında yaklaşık 980 bin kilometrekarelik bir alanın kontrol edildiğini kaydetti.
     Türkiye'nin havaalanı terminal işletmeciliği konusunda dünyada çığır açtığını bildiren Birdal, Türkiye'nin bu konuda dünyaya örnek olduğunu ve Türk modelinin tescil edildiğini vurguladı.
    
     -"Sektörde ciro yaklaşık 16-17 milyar dolara çıktı"-
    
     Türkiye'de 2003'te 2,5 milyar dolar olan havayolu sektörü cirosunun, bugün itibariyle yaklaşık 16-17 milyar dolara çıktığını belirten Birdal, 2003 yılında 8,5 milyon olan iç hat yolcu sayısının 2011 sonu itibariyle 58 milyona çıktığını söyledi.
     Birdal, Kasım sonu itibariyle iç hatlarda taşınan yolcu sayısının 60 milyon 500 bin olduğuna işaret ederek, "Yıl sonu itibariyle bu sayının 65 milyona ulaşmasını bekliyoruz. 2003 yılında 33 milyon olan toplam taşınan yolcu sayısı 2011 sonu itibariyle 118 milyonu geçti. Bu yılın Kasım sonu itibariyle geçen yılı 2,5 milyon geçtik. Bu yıl sonunda 130 milyon olması hedefleniyor. Uçak trafiğinde ise benzer artışları yaşadık. 2012 yılı sonu itibariyle hava sahamızı kullanacak uçak sayısı 1,5 milyon olacak" diye konuştu.
     Havayolu şirketleri için slotların önemli olduğunu vurgulayan Birdal, "Ne kadar az uçakla ne kadar çok yolcu taşıyorsanız o kadar iyi iş yapılmış demektir" dedi.
     DHMİ'nin aynı zamanda pistteki yabancı cisimlerin tespiti için belirli dönemlerde ya da şüphelenildiği zamanlarda yüzey taraması yaptığını kaydeden Birdal, bu amaçla yabancı cisimlerin yüzey radarlarıyla tespiti ve ortadan kaldırılması için TÜBİTAK ile çalışma yapmaya başladıklarını söyledi.
    
     -"3. havalimanının ihalesi yakında"-
    
     DHMİ'nin 2003-2012 yılları arasında 2 milyar dolar yatırım yaptığını bildiren Birdal, söz konusu dönemde 2,5 milyar dolarlık da kamu-özel sektör işbirliği projeleri için yatırım yapıldığını söyledi.
     Birdal, 2003 yılında 26 olan havalimanı sayısının 49'a çıktığını, 5 havalimanının inşa halinde olduğunu, 2 havalimanının da yapımının planlandığını anlattı.
     İstanbul'a yapılması planlanan 3. havalimanı ihalesinin ne zaman yapılacağı sorusuna Birdal, "Pek yakında" diye cevap verdi.
     Ankara'ya ikinci bir havalimanı yapılmasıyla ilgili bir çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine Birdal, böyle bir projelerinin olmadığını, Esenboğa Havalimanı'na paralel pist yapma projelerinin bulunduğunu ifade etti.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     THK Genel Başkanı Osman Yıldırım da 1925 yılında kurulan THK'nın 87 yıldır ülke havacılığına büyük emek verdiğini belirterek, "THK, 'İstikbal Göklerdedir' sözüne yeni bir bakış açısı getirmiştir" dedi.
     Türkiye'de havacılığa karşı ilginin eskiden beri yüksek olduğunu dile getiren Yıldırım, Türk milletinin uçma hayaliyle güzel işler yaptığını söyledi.
     THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban ise Türkiye'nin ilk uluslararası havacılık konferansının düzenlendiğini ifade ederek, "Amacımız, bu konferansın, Türkiye'nin havacılık konusundaki güncel sorunlarını çözmek ve sektörün geleceğini şekillendirmek için sektörün ve akademik dünyanın en yetkin isimlerini bir araya getiren, uluslararası bir platform olması" dedi.
     Konferansın düzenlendiği binanın Cumhuriyetin ikinci uçak fabrikası olduğunu kaydeden Yıldırım, 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle 45 ülkeden 77 yabancı öğrenciyle 504 Türk gencinin, Türk havacılığının geleceğinde görev almak üzere Cumhuriyetin ikinci uçak fabrikasında öğrenimine başladığını vurguladı.
     "Bizler ilk uçuş denemesini günümüzden bin yıl önce yapanların torunlarıyız" diyen Yıldırım, havacılık sektörünün bir ülkenin kalkınması için stratejik öneme sahip olduğunu, çünkü havacılık sektöründe üretim yapmak için teknolojik açıdan belli seviyeye ulaşılmasının ön koşulu olduğunu kaydetti.
     Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ise 2004 yılında Türk havacılık sektöründe 165 yolcu uçağı varken, rakamın bugün 361'e çıktığına işaret etti.
     Türkiye'nin havacılık sektörünün son 7 yılda dünya ortalamasının 3 katı büyüdüğüne dikkati çeken Ersoy, sektördeki ticari uçak sayısının 2018 yılında 500, 2023 yılında ise yaklaşık 800 olacağını söyledi.
     Konuşmaların ardından Orhan Birdal ve Murat Ersoy'a plaket verildi.
    
    
    

Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir