1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı -İntekno Yönetim Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı
  -İntekno Yönetim Kurulu Başkanı…

1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı -İntekno Yönetim Kurulu Başkanı Kulluk: -"Şu anda hem üniversitelerimizin hem de devletimizin birtakım yaklaşımlarıyla yenişim bazlı gelişme adımları ciddi şekilde atılmış durumda. Ar-Ge de bunu besleyecek en büyük mekanizma" -Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü İleri: -"Ar-Ge yönetimi konusuna yeterince ve gereğince vurgu yapılmıyor"

İntekno Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk, "Şu anda hem üniversitelerimizin hem de devletimizin birtakım yaklaşımlarıyla yenişim bazlı gelişme adımları ciddi şekilde atılmış durumda. Ar-Ge de bunu besleyecek en büyük mekanizma" dedi.
     Ar-Ge Mühendisleri ve Yöneticileri Derneği'nin Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) işbirliğiyle düzenlediği ve sistematik Ar-Ge yaklaşımlarına odaklanmasıyla bir ilk olan 1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı, BÜ Rektörlük Konferans Merkezi'nde gerçekleştirildi.
     Anadolu Ajansı'nın basın sponsorluğunu yaptığı konferansın kapanışında konuşan Kulluk, Ar-Ge'de para yatırılıp fikir, yenişimde ise fikir yatırılıp para alındığını söyledi.
     Ülkelerin kalkınmasında önce altyapı bazlı bir kalkınma gerçekleştiğini ve bunun her zaman devam ettiğini aktaran Kulluk, daha sonra verimlilik bazlı gelişme, ondan sonra da yenişim bazlı gelişmenin devreye girdiğini kaydetti.
     Kuuluk, "Şu anda hem üniversitelerimizin hem de devletimizin birtakım yaklaşımlarıyla yenişim bazlı gelişme adımları ciddi şekilde atılmış durumda. Dolayısıyla Ar-Ge de bunu besleyecek en büyük mekanizma. Bu yüzden Ar-Ge'siz yenişim, yenişimsiz de Ar-Ge olmaz" diye konuştu.
    
     -Ar-Ge yönetimi konusuna yeterince vurgu yapılmıyor-
    
     Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü Ömer İleri ise Ar-Ge konusunda yapılan teşviklerle teknik anlamda Türkiye'nin bir birikim oluşturma yönünde hızla ilerlediğini ancak Ar-Ge yönetimi konusunda yeterince ve gereğince vurgu yapılmadığını dile getirdi.
     Bir yandan yenileşim yaparken, bir yandan hizmetleri aksatmama durumunda olduklarını ifade eden İleri, Avea'nın Ar-Ge merkezinde 220 mühendisiyle çalıştığını ve 2 yıl içinde 80 milyon liraya yakın yatırım yaptığını kaydetti.
     Konferansta, Encore Solar Kurucusu ve Teknik Yöneticisi Bülent Başol, TCV Genel Müdürü Timuçin Bayraktar, Türk Telekom Ar-Ge Müdürü Duygu Öktem, Sanko/İsko Ürün Geliştirme Direktörü Hamit Yenici, TOFAŞ Teknoloji Araştırma ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, Mercedes Benz Türk Kamyon Geliştirme Bölüm Müdürü Mustafa Üstertuna, LC Waikiki İnsan Kaynakları Yöneticisi Ted Southall, Vestel Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav ve Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı da birer sunum yaptı.
     Avea, Sanko/İsko ve Türk Telekom, Turkish Airlines ve Anadolu Ajansı'nın sponsorluğunda gerçekleşen konferans sonunda, Ar-Ge Mühendisleri ve Yöneticileri Derneği Başkanı Suat Genç tarafından sponsor temsilcilerine plaket takdim edildi. Anadolu Ajansı adına plaketi, İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Çağatay Çulcuoğlu aldı.
    
    
    

Bu haberi 401 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir