1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı -TOFAŞ Teknoloji Araştırma ve…

  • Yazı boyutu
1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı
  -TOFAŞ Teknoloji Araştırma ve…

1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı -TOFAŞ Teknoloji Araştırma ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin: -"Türkiye'deki Ar-Ge harcamaları ve merkezlerinin yüzde 30'u otomotivle ilgili. Bu, savunma sanayi harcamalarından da yüksek" -"Savunma sanayinin arkasında çok önemli bir harcama unsuru var. Otomotivin buna rağmen Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapması hakikaten önemli olumlu bir gösterge"

TOFAŞ Teknoloji Araştırma ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, Türkiye'deki Ar-Ge harcamaları ve merkezlerinin yüzde 30'unun otomotivle ilgili olduğunu belirterek, "Bu, savunma sanayi harcamalarından da yüksek. Savunma sanayinin arkasında çok önemli bir harcama unsuru var. Otomotivin buna rağmen Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapması hakikaten önemli olumlu bir gösterge" dedi.
     Ar-Ge Mühendisleri ve Yöneticileri Derneği'nin Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği ve sistematik Ar-Ge yaklaşımlarına odaklanmasıyla bir ilk olan 1. Uluslararası Ar-Ge Mühendisliği ve Yöneticiliği Konferansı Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Merkezi'nde gerçekleştirildi.
     Anadolu Ajansı'nın basın sponsoru olduğu konferansta konuşan TOFAŞ Teknolojik Araştırmalar ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, toplam Ar-Ge harcamasının yüzde 78'inin yüksek gelir grubundaki ülkeler tarafından, yüzde 65'inin ise ABD, Çin, Japonya ve Almanya tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.
     Ar-Ge harcamalarının dünyada artmaya devam ettiğini, orta ve düşük gelirli ülkelerde ise artışın çok daha hızlı olduğunu aktaran Altekin, Türkiye'nin Ar-Ge harcama artış ortalamasının yüzde 10 civarında bulunduğunu ifade etti.
     Otomotivin şu anda Türkiye'nin hem Ar-Ge hem de diğer konularda motor sektörü konumunda bulunduğuna işaret eden Altekin, "Bugün Ar-Ge, tasarım ve teknoloji yönetimi otomotiv sektörünün temel itici gücü. Türkiye'deki Ar-Ge harcamalarının ve merkezlerinin yüzde 30'u otomotivle ilgili. Bu, savunma sanayi harcamalarında da yüksek. Savunma sanayinin arkasında çok önemli bir harcama unsuru var. Otomotivin buna rağmen Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapması hakikaten önemli olumlu bir gösterge" diye konuştu.
     Türkiye'nin 2023 otomotiv hedeflerine ulaşması için araştırmacı ve Ar-Ge sayısında önemli bir artış olması gerektiğini belirten Altekin, "Biz bugünden nitelikli Ar-Ge konusunda sıkıntı çekiyoruz. En iyi bin öğrencinin mühendislik seçimlerinde yüzde 21'lik bir düşüş var" dedi.
     TOFAŞ'ın Ar-Ge harcamaları hakkında da bilgiler veren Altekin, son 10 yılda toplam 1,4 milyar lira Ar-Ge harcaması yaptıklarını ve bu harcamaların şirketin yıllık cirosunun 1,3'ü ile 1,7'si arasında değiştiğini söyledi. Fiat ailesinin bir parçası olarak Avrupa'da Fiat'ın 2. büyük Ar-Ge merkezi olduklarını kaydeden Altekin, şu anda 408 Ar-Ge çalışanına sahip olduklarını bunu 500'e çıkaracaklarını ifade etti.
     Altekin, TOFAŞ'ın son iki yıldır küresel olarak en çok Ar-Ge harcaması yapan 1000 şirket içindeki 3 Türk şirketten biri olduğunu da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir