1. TCI Akdeniz Konferansı -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Sönmez: -"Kümelenme,…

  • Yazı boyutu
1. TCI Akdeniz Konferansı
  -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Sönmez:
  -"Kümelenme,…

1. TCI Akdeniz Konferansı -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Sönmez: -"Kümelenme, Türkiye'nin 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat hedefinde önemli rol oynayacak"

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, kümelenmenin, Türkiye'nin 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat hedefinde önemli rol oynayacağını söyledi.
     Ana teması, "Akdeniz Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Kümelenme" olan 1. TCI Akdeniz Konferansı, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve TCI Network işbirliğinde İzmir'de başladı.
     Konferansın açılışında konuşan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, bakanlık olarak ihracatı arttırmak, özellikle de katma değeri yüksek ihracatı artırıp, pazar çeşitliliği sağlamak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
     Kümelenmenin kendi dinamikleriyle belirlenmesi gerektiğini, bu noktada güvenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Sönmez, devletin kümelenme oluşturmaması, liderliği özel sektöre bırakması gerektiğine işaret etti.
     Sönmez, "Kümelenme, Türkiye'nin 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat hedefinde önemli rol oynayacak. Devletin rolü katılımcı ve kolaylaştırıcı olmalı. Yabancı sermayeyi çekme politikası bağlamında devlet yol açıcı olmalı. Bakanlık olarak rekabeti geliştirmeye bir maraton olarak bakıyoruz ve başlattığımız projeleri bu kapsamda geliştiriyoruz" dedi.
     Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, rekabet edilebilirliğin geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını ama bunu söylerken yıkıcı rekabetten bahsetmediklerini vurguladı.
     TCI Yönetim Kurulu Üyesi Alberto Pezzi de TCI'nın 15 yıllık bir kuruluş olduğunu, sosyal ve ekonomik değerleri paylaşan 100 ülkenin insanlarını bir araya getirdiklerini söyledi.
     TCI'da bulunan ülkelerin birbirleriyle rekabet halinde bulunduğunu ama aynı zamanda işbirliği ruhunu da geliştirdiğini dile getiren Pezzi, "TCI'nin ruhunda her zaman Akdeniz vardı. Ancak teşkilatta Akdeniz'den bir temsilci yok, bu üzücü. Çünkü kişisel ilişkiler de önemli" dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Akdeniz kentleriyle bağlar kurarak bölgede kültür, sanat ve tarih çalışmaları geliştirip ilerlenebileceği tezini geliştirdiklerini söyledi.
     EXPO 2020'yi almaya çalıştıklarını, 12 Haziran Salı günü Paris'te başarılı bir sunum yaptıklarını anlatan Kocaoğlu, "Beş ilçe ve dokuz beldenin bulunduğu, 171 bin hektarlık doğa cennetini sağlık konusu başta olmak üzere kümelendirmeye çalışıyoruz. Böylece İzmir, dünyanın en önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelecektir" diye konuştu.
     İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can ise İzmir'de önemli kümelenme çalışmaları yaptıklarını, özellikle havacılık, gıda ve iklimlendirme alanlarındaki kümelenmelerin dikkati çektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir