1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı -Gıda, Tarım ve…

  • Yazı boyutu
1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu 
Toplantısı
  -Gıda, Tarım ve…

1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Teşhir sisteminin sadece gıda maddeleri için değil, diğer endüstriyel ürünler için de düşünülmesini öneriyorum" -"Bugüne kadar gıda amaçlı yani insan tüketimi için ithaline izin verilmiş hiçbir GDO'lu madde yok"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, teşhir sisteminin sadece gıda maddeleri için değil, diğer endüstriyel ürünler için de düşünülmesini önerdi.
     1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ilgili kurum bürokratlarının katılımıyla Ekonomi Bakanlığında yapıldı.
     Bakan Eker, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, piyasa denetimi konusunda yasal mevzuatın değişmesiyle denetim alanında pek çok değişikliğin yapıldığını anlattı.
     2002'de Türkiye genelinde 820 personelin yılda 34-35 bin gıda denetimi yaptığını, 2012'de ise 4 bin 635 denetim elemanının bakanlık bünyesinde bu hizmeti yürüttüğünü belirten Eker, 2011 yılı içinde gıdayla ilgili, üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde 400 bin denetimin yapıldığını söyledi.
     Geçen yıl 6 bin 825 üretim yerine idari para cezası uyguladıklarını, 190'ını savcılığa intikal ettirdiklerini, gıda satış yerlerine 2 bin 697 idari para cezası verildiğini, 86'sının savcılığa sevk edildiğini, toplu tüketim yerlerinin 940'ına idari para cezası verildiğini 53'ünün savcılığa verildiğini bildirdi.
     Eker, "Alo Gıda 174" hattına 500 binin üzerinde çağrı geldiğini ve buradan 100 binin üzerinde denetim yaptıklarını da belirtti.
     Ürünlerle ilgili denetimde, müeyyidelere teşhir sisteminin de getirilmesinin önemli bir unsur olduğunu belirten Eker, "Bu sistemin sadece gıda maddeleri için değil, diğer endüstriyel diğer ürünler için de düşünülmesini öneriyorum. Bu konuda kurulun değerli üyeleri bunu dikkate alırlarsa bunun üzerinde çalışırsa faydalı olur diye düşünüyorum" dedi.
     Tarımla ilgili büyüme rakamlarını da veren Eker, yılın ilk çeyreğinde orman dahil 4,6; orman dışında da 5,2 büyüme oranının gerçekleştiğini bildirdi.
    
     -GDO'lu ürünler-
    
     Bakan Eker, daha sonra soruları yanıtladı. "GDO"lu bisküvi ve çikolata üretenlerin teşhir edilip edilmeyeceği" yönündeki soru üzerine Eker, GDO konusunun Türkiye'de en çok enformatik kirliliğinin bulunduğu konulardan biri olduğunu söyledi. Bunun bilgi kirliliği olmadığını, malumat olduğunu ifade eden Eker, insanların duyduğu bu konuları bilgi zannettiğini söyledi.
     Eker, şöyle konuştu:
     "Türkiye'de hiçbir şekilde genetiği değiştirilmiş organizma üretimi yapılmıyor, yasaktır ve denetleniyor sıkı şekilde. Yani Türkiye'de GDO'lu ürün üretimi yasak. Hiçbir şekilde buna izin verilmedi ve verilmiyor. Bugüne kadar gıda amaçlı yani insan tüketimi için ithaline izin verilmiş hiçbir GDO'lu madde yok.
     Denetimlerimizde artık piyasada bulunan ürünlerde bir şekilde kaçak ürünü aldı ya da yem amaçlı olarak ithal edilmiş olan diyelim soya fasulyesinin amacı dışında kullanılmış olabilme ihtimaline karşı ürünlerin bu yönden de denetimini yapıyoruz."
     Dünyanın en gelişmiş laboratuvarlarından biri olan Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı'nı Ankara'da kurduklarını anımsatan Eker, burada her türlü analizin yapılabildiğini vurguladı.
     Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bu süreç tamamlandığında yani denetimler ve itirazları dikkate aldıktan sonra bu laboratuvardan aldığımız sonucu da yanlışlık varsa hem kamuoyuyla paylaşmak hem de yasal prosedürü işletmek bu çerçevede yaptığımız bir faaliyet. Yani içinde GDO var mı yok mu- Bisküvi, çikolata, tabii bunlar söyleniyor da. Bu sadece bisküvi ve çikolata değil, bütün ürünlerle ilgili bu tür analizleri yapıyoruz. Bu konuda ne geriye adım atmak söz konusu ne de başkaca bir uygulama yapmak söz konusu. Biz toplum sağlığını yasal mevzuatın izin verdiği ölçüde takip etmek ve denetleme yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
    
     -Dudak uçuklatan olaylar-
    
     Bakan Eker, toplantıya katılan bakanlara sorulan "Ürün denetimleri konusunda dudak uçuklatan ya da bu kadar da olmaz dedirten tespitleriniz var mı-" şeklindeki soruyu da yanıtladı.
     Aynı markanın aynı ürününün marketlerin raflarında satılan üründen numune aldıklarında numune standardına uygun çıktığını, aynı markanın aynı ürününün internet satışı veya kargoyla satın alınması halinde ürünün başka bir şey olduğunu tespit ettiklerini bildiren Eker, "Bunun üzerine biz de kargo yoluyla bakanlıktan bu ürünleri istedik ve tespit ettik ve ona göre işlem yaptık. Tabii ağır şekilde, müeyyide uyguladık. Tabii esas olan benim de dudağımı uçuklatan bundan sonraki kısım oldu. Bazı medya organları, 'Firmalar tarım Bakanlığı'nı da dolandırdı, yanlış ürün sattılar' dediler. Biz sadece olayı ortaya çıkarma amaçlı bunu yaptık" şeklinde konuştu.
     Denetimlerdeki idari para cezasının 11 bin 800 TL olduğunu anımsatan Eker, "Bir de daha ağır suçlar var. Bunları da adli yargıya başvurmak suretiyle cezalandırmalarını istiyoruz. Fakat buralarda çok geç sonuç alınıyor. Bu yöntemle ceza almış yani çok az adli ceza alan firma sayısı maalesef çok az. Çünkü süreç uzuyor. Yani sonuç çok fazla alınmıyor. Bu yüzden etkin bir yöntem değil. En etkin yöntem teşhirdir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir