1. OSB Eğitim Zirvesi -OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir: -"Sektörün içinde olmadığı…

  • Yazı boyutu
1. OSB Eğitim Zirvesi
  -OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir:
  -"Sektörün içinde olmadığı…

1. OSB Eğitim Zirvesi -OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir: -"Sektörün içinde olmadığı mesleki eğitim başarıya ulaşamaz"

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, sektörün içinde olmadıgı mesleki eğitimin başarıya ulaşamayacağını söyledi.
     Nurettin Özdebir, 1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkelerin gücü ve saygınlığının temel olarak insan kaynağı, bu kaynağın niteliği, teknolojiye hakimiyeti ve üretim gücü ile oluştuğunun altını çizdi.
     Türkiye'nin 74 milyonluk genç ve dinamik nüfusuyla dünyadaki şanslı ülkelerden birisi olduğunu, ancak bunun iyi değerlendirilemediğini söyleyen Özdebir, özellikle 80'li yıllarda ve sonrasında imam hatip okulları bahane edilerek mesleki eğitimin önünün tıkandığını ve toplumdaki imajının düşürüldüğünü dile getirdi.
     Özdebir, "Hangi gelişmiş ülkede arabasının lastiğini değiştirmekten aciz makine mühendisine, atan sigortaya müdahale edemeyen elektrik mühendisine, hele mühendis kelimesindeki 'hendise'yi bilmeyene mühendis unvanı verilir- Çalışmayı ve iş yerini ofislere indirgediğimizden çalışacak insan bulamıyoruz. İşletmelerimizde de bugün bunun acısını yaşıyoruz" diye konuştu.
    
     -Sektörün içinde olmadığı mesleki eğitim başarıya ulaşamaz-
    
     Meslek liselerine eski itibarının iade edilmeye başlandığını ifade eden Özdebir, ancak katsayı farkını eşitlemenin yetmeyeceğini ve meslek liselilerin alanlarına uygun fakültelere avantajlı gidebilmeleri gerektiğini söyledi.
     Meslek liseleri adına önemli bir gelişmenin de 'Torba Yasa'daki 5580 numaralı Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda yapılan düzenleme olduğunu belirten Özdebir, "Sektörün içinde olmadığı mesleki eğitim başarıya ulaşamaz. Günümüzde yaşanan teknoloji yarışını en iyi, acımasız rekabetle hayatta kalma mücadelesi veren işletmeler takip etmektedir. Bunun içindir ki bu kanunla OSB'lerde meslek liselerinin kurulmasının önü açılmıştır. Bununla da kalınmayarak OSB'lerin kendi açacakları okullara, ilgili alanın bakanlıkça olan maliyetinin 1,5 katına kadar katkı verilecektir" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin sanayi üretiminin sağlıklı bir biçimde büyümesinin önünde yapısal engeller bulunduğunu, bunları aşmak için de sanayide bir dönüşüm gerçekleştirmek gerektiğini dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:
     "Öncelikle ölçek ekonomilerinden yararlanmak için şirketlerimizi büyütmeli ve yüksek katma değerli ürünlere yönelmeliyiz. Bunun için Ar-Ge ve inovasyon üzerinde yoğunlaşarak rekabetçi ürünler üretmek zorundayız. Öncelikle işgücümüzün niteliğini yükseltmeliyiz. İşgücünün niteliğindeki artış, işgücü maliyetlerinde düşüş olarak işverene yarar sağlarken, reel ücretlerdeki artışla da çalışana yarar sağlamaktadır."
     Ankara Sanayi Odası (ASO) olarak nitelikli işgücü ihtiyacındaki artışı öngörerek 2006'da Okul Sanayi Eğitim Programı'nı (OSEP) başlattıklarını hatırlatan Özdebir, OSEP'e katılan öğrenci profilinin şirketlerin ihtiyacını karşılamaması üzerine çıtayı biraz daha yükselterek ASO Teknik Koleji'ni kurmaya karar verdiklerini anlattı.
     Bu yıl eğitime başlayan ASO Teknik Koleji'ne öğrencilerin 465 tavan puanı ve 401 taban puanıyla yerleştiği bilgisini veren Özdebir, bu puanların Ankara'da SBS puanıyla öğrenci alan 508 okulun 278'inin tavan puanından, ayrıca özel, fen ve anadolu liselerinin 56'sının taban puanından daha yüksek olduğunu kaydetti.
     Özdebir, kısa sürede birçok OSB'de de bu okulların açılacağına inandığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir