1. Kara Sistemleri Semineri -Savunma sanayinde faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar, ODTÜ…

  • Yazı boyutu
1. Kara Sistemleri Semineri 
  -Savunma sanayinde faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar, 
  ODTÜ…

1. Kara Sistemleri Semineri -Savunma sanayinde faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen seminerde buluştu -Seminerde, sektörün önde gelen firmalarının ürünleri de sergilendi -Firmalar ve kuruluşlar, insansız kara ve hava araçlarından, silahlara, tank ekipmanlarından savunma sanayi ürünlerinde kullanılan yazılımlara kadar birçok ürünü, seminere katılan davetlilere tanıttı -Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Güldoğan: -"2012-2016 Stratejik Planı kapsamında 8 milyar dolarlık sektör büyüklüğü ve 2 milyar dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz"

Savunma sanayinde faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 1. Kara Sistemleri Semineri'nde buluştu. Seminerde, sektörün önde gelen firmalarının ürünleri de sergilendi.
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) düzenlediği 1. Kara Sistemleri Semineri, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Seminere, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, savunma sanayinde faaliyet gösteren firmaların yetkilileri, akademisyenler, iş adamları, askeri yetkililer ve diğer davetliler katıldı.
     Güldoğan, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın 2007-2011 Stratejik Plan döneminin bittiğini, burada konulan hedeflere de büyük ölçüde ulaşıldığını söyledi.
     Bu yılın 2012-2016 Stratejik Plan'ın ilk senesi olduğunu belirten Güldoğan, bu kapsamda 8 milyar dolarlık sektör büyüklüğü ve 2 milyar dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Yine aynı plan kapsamında belirlenen iki önemli konunun teknolojik üstünlük ve sanayi derinliği olduğunu dile getiren Güldoğan, bu alanlarda da gerek müsteşarlığın gerek sektörün önemli çalışmaları olduğunu anlattı.
     Son 10 yıl içerisinde, savunma sanayi alanında önemli projelerin hayata geçirildiğini, bir o kadarının da şu an proje ve teslimat aşamasında olduğunu ifade eden Güldoğan, "Sektör olarak, rakamsal anlamda çok büyük yerlerde değiliz ama savunma sanayini güçlendirmek adına çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarda Ar-Ge'ye ayrılan payın artırılması yönünde de önemli adımlar atılıyor" dedi.
     Sedat Güldoğan, sektördeki gelişmelere de değinerek, önümüzdeki yılın birçok projenin teslim yılı olacağını, 3-5 yıl önce başlanan birçok projenin hava ve deniz kuvvetlerine teslimatlarının yapılacağını ve bunların kullanılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.
    
     -"Ar-Ge'ye ayrılan pay daha da artırılmalı"-
    
     ODTÜ Rektör Yardımcısı Nevzat Özgüven de bilimin ve teknolojinin, uluslararası rekabetteki önemini vurguladı.
     Bilim üretebilmenin ve bu bilimi ekonomik değere dönüştürmenin gerekliliğine değinen Özgüven, bunda siyasi güce de üniversitelere de sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünü söyledi.
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın hazırladığı politikaların, ülkedeki sanayi ürünlerinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını belirten Özgüven, söz konusu politikalarda Ar-Ge'ye ayrılan payın daha da artırılması gerektiğini ifade etti.
     Türkiye'de araştırmacı sayısının da geçen yıllara göre önemli oranda arttığına işaret eden Özgüven, ancak bu sayının halen istenilen seviyede olmadığını bildirdi.
     Özgüven, bilimsel yayın sayısında ise Türkiye'nin dünyada 18. sırada bulunduğunu, bunun da çok olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.
    
     -Savunma sanayi firmalarının ürünleri görücüye çıktı-
    
     Seminerin düzenlendiği ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde, savunma sanayinde faaliyet gösteren önde gelen firmaların ürünleri de sergilendi.
     Firmalar ve kuruluşlar, insansız kara ve hava araçlarından silahlara, tank ekipmanlarından savunma sanayi ürünlerinde kullanılan yazılımlara kadar birçok ürününü, seminere katılan davetlilere tanıttı.
    
     -"1 milyar avro Türkiye'nin cebinde kalacak"-
    
     Ürünleri ve kurumun faaliyetleriyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, Aselsan'ın elektronik anlamda 200'ün üzerinde ürünü olduğunu ancak burada birkaç ürünü sergilemeyi tercih ettiklerini bildirdi.
     Tanıttıkları ürünlerin, Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı Altay'da kullanıldığını anlatan Baykul, bu ürünlerin toplu ulaşım araçlarında da kullanılabileceğini ifade etti.
     "Bunun için üretime de satışa da hazırız" diyen Baykul, Aselsan'ın yeni çalışmalarına da değindi.
     Baykul, Avrupa'da yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan araçlarda takograf kullanma zorunluluğu olduğunu belirterek, "Bizim de birçok otobüsümüz ve tırımız da Avrupa'ya gidiyor. Zorunluluk olduğu için de bu otobüs ve tırların sahipleri, takografı Avrupa'dan alıyor. Şimdi biz TOBB, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Elele Vakfı ile görüşmeler yaptık. Takografı Aselsan üretecek, pazarlamasını Uluslararası Nakliyeciler Derneği yapacak. Bunu da 12 ay içerisinde Türkiye'ye kazandıracağız. TOBB'un yaptığı incelemeye göre, bu proje Türkiye'nin bu alanda yaptığı 1 milyar avroluk ithalatın önüne geçecek, bu para Türkiye'nin cebinde kalacak" diye konuştu.
    
     -Tüfekler de sergilendi-
    
     Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü İzzet Artunç da MKEK'nin çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu ancak burada sınırlı sayıda ürünlerini sergilediklerini bildirdi.
     Artunç, bu tür seminerlerin kendileri için faydalı olduğunu belirterek, burada bir keskin nişancı tüfeği ile otomatik 40 milimetrelik bombaatarı tanıttıklarını ifade etti.
     MKEK'nin bir devlet kuruluşu olmasına rağmen, son yıllarda yaptığı atılımlarla serbest piyasanın koşullarına uygun olarak faaliyetlerine devam ettiğini anlatan Artunç, kurumun, tasarım ve Ar-Ge'ye dayalı üretime büyük önem verdiğini, bu sayede de son yıllarda karlılığını dikkat çekici bir şekilde artırdığını söyledi.
     İzzet Artunç, önümüzdeki dönemde gerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerekse dünyadaki diğer "oyuncuların" ihtiyaçlarını karşılama konusundaki gayretlerinin süreceğini sözlerine ekledi.
    
     -İnsansız hava ve kara araçları-
    
     Yaklaşık 10 yıldır insansız araçlar alanında faaliyet gösteren Global Teknik AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karalar da ilk olarak hava, daha sonra deniz ve en sonunda da insansız kara aracı yaptıklarını bildirdi.
     İnsansız hava uçaklarının elektrik motorlu, elden atılan ve gövde üzerine inen bir araç olduğunu anlatan Karalar, uçağın yaklaşık 1,5 saat havada kalabildiğini söyledi.
     İnsansız kara aracını da henüz yeni geliştirdiklerini belirten Karalar, iki aracın da otonom, öğrenme kabiliyetinin olduğunu, aynı zamanda uzaktan da kumanda edilebildiğini ifade etti.
     Karalar, iki araç sayesinde her türlü bilgiyi ve görüntüyü toplayabildiklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 257 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir