"1. Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" açıldı

  • Yazı boyutu
"1. Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" açıldı

"1. Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" açıldı

Gaziantep'te ilki düzenlenen İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (GAİF 2012), törenle açıldı.
     Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürlüğü işbirliğiyle Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışında, her zaman "işsizliğin bitmesini" hayal ettiğini, hep bir işçi daha fazla çalıştırmayı hedeflediklerini söyledi.
     Gaziantep'in şu anda "Türkiye'nin yıldızı" olduğunu, kentin ortak akılla idare edildiğini belirten Konukoğlu, ilin büyümesi için herkesin elinden geleni yaptığını ifade etti.
     Birçok ilde katıldığı toplantıda kendisine "Gaziantep neden büyüyor-" diye sorulduğunu aktaran Konukoğlu, Gaziantep'in kendi emek ve çabasıyla bu hale geldiğine dikkati çekti.
     Konukoğlu, Gaziantepli gençlerin üniversiteyi bitirdikten sonra çalışmak için memleketlerine döndüğüne işaret ederek, "Gaziantep eğer bu seviyeye geldiyse, hep beraber geldik. Biz birlikte işçimizle, memurumuzla, erkeğimizle, bayanımızla hep birlikte Gaziantep'i yıldız yaptık. İnşallah bu yıldızı daha ileriye götüreceğiz. Böyle bir fuarı rüyamda görsem tahmin etmezdim. İnşallah bu Türkiye'de daha çok yayılır" diye konuştu.
     İşverenler olarak kendilerini eleştirmeleri gerektiğini dile getiren Konukoğlu, çok sayıda firmada kreş olmadığını kaydetti.
    
     -"Türkiye özel sektörle kalkınıyor"
    
     Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da Türkiye'de işsizlik rakamlarının giderek düştüğünü söyledi.
     Herkesin devlette ve kamu kurumlarında çalışmak istediğini, özel sektörün işçi bulamamakla ilgili ciddi anlamda sıkıntısı olduğunu anlatan Aslan, şunları söyledi:
     "Şimdi bizim anlayışımızda 'devlete kapağı atarsan veya devlette çalışırsan bu işin sonu garantidir, hayatın kurtulur' gibi bir yaklaşım var. Bu hiçbir şekilde kendi çevremizde biz bize konuşurken de eğer dürüst olacaksak böyle bir mantalite var. Ben bunu kınamıyorum. Yanlış falan da demiyorum. Ama şunu da göz ardı etmemek lazım. Türkiye şimdi özel sektör ve özel sektörün yönlendirmesiyle kalkınıyor. Türkiye'de özel sektör gelişiyor. Kamuda çalışan oranıyla özel sektörde çalışan oranı sürekli özel sektörün lehine artıyor. Bu çok önemli çok da iyi Türkiye'nin gelişmesi için de son derece konuşulması gereken konu bu."
     Gaziantep Valisi Erdal Ata ise Gaziantep'te bugüne kadar birçok fuar düzenlendiğini belirterek, istihdama yönelik bir fuarın ilk defa açıldığını söyledi. Fuarın amacı hakkında bilgi veren Ata, İŞKUR'a kayıtlı iş arayan 42 bin civarında genç olduğunu belirterek, "Ama öbür taraftan gerek sanayi sektöründe olsun, gerek hizmet sektöründe olsun birçok işletmenin eleman aradığını görüyoruz" dedi.
     Açılışta, AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu ve Nejat Koçer de birer konuşma yaptı.
     Konuşmaların ardından, istihdama katkı sağlayan firmalara plaket verildi.
     Protokol üyeleri, fuarın temsili olarak açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.
    
    
    

Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir