1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı 5 Aralık'ta yapılacak -TSE, bilişim…

  • Yazı boyutu
1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı 5 Aralık'ta yapılacak 
  -TSE, bilişim…

1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı 5 Aralık'ta yapılacak -TSE, bilişim teknolojileri alanında sahip olduğu tecrübeleri ve deneyimleri, konunun taraflarıyla değerlendirmek, yeni gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 5 Aralık'ta Ankara'da "1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı" düzenleyecek -Konferansta siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler ile kullanılan yazılım ve bilişim teknolojileri ürünlerinin nasıl daha güvenli, yüksek performanslı ve kaliteli olacakları konuları tartışılacak

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), bilişim teknolojileri alanında sahip olduğu tecrübeleri ve deneyimleri, konunun taraflarıyla değerlendirmek, yeni gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 5 Aralık'ta Ankara'da "1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı" düzenleyecek.
     TSE'den yapılan açıklamaya göre, Enstitü'nün Bilişim Teknolojileri Belgelendirme Müdürlüğü, yazılım, donanım ve her ikisinden oluşan kompozit bilişim teknolojisi ürünlerinin güvenilirliğini, performansını ve kalitesini akredite olmuş bağımsız laboratuvarlar eşliğinde uluslararası standartlara göre test ediyor ve belgelendirme yapıyor.
     Son 2 yıl içerisinde bilişim teknolojileri belgelendirmelerini yüzde 600 oranında artıran TSE, bir kamu kuruluşu olarak bu alanda ihtiyaç duyulan yeni konularda hizmet yelpazesini genişletiyor.
     TSE'nin, bu yılın sonuna kadar hizmete sokacağı yazılım test laboratuvarı, Türkiye'de TÜBİTAK'tan sonra kamu kuruluşları tarafından açılan ikinci bilişim laboratuvarı olacak. Laboratuvarda "TS 13298-Elektronik Belge Yönetimi Standardı Testleri", "TS ISO/IEC 25051-Yazılım Paketleri Testleri", "TS ISO/IEC 27001-Sızma Testleri" ile "Yazılım Kapalı Kutu ve Açık Kutu Sızma Testleri" yapılacak. Önümüzdeki süreçte "Ortak Kriterler'in TS ISO/IEC 15408" testleri de gerçekleştirilecek.
     Enstitü ayrıca, Türkiye'de bilişim teknolojileri alanında Ulusal Koruma Profili havuzu oluşturmak için de çalışmalarını sürdürüyor.
     Bilgi teknolojileri ürünleri için güvenlik özelliklerinin ve fonksiyonlarının belirtildiği, bir nevi teknik şartname olan "koruma profilleri", siber güvenlik açısından çok büyük önem taşıyor.
     TSE'nin ilgili Bakanlıklarla imzaladığı protokoller çerçevesinde üstlendiği "koruma profilleri" oluşturma görevi ilk etapta, elektronik ticaret, akıllı sayaçlar, hastane bilgi yönetim sistemleri, aile hekimliği bilgi yönetim sistemleri, elektronik bilgi yönetim sistemleri ve coğrafi bilgi sistemleri alanlarını kapsayacak.
    
     -Türkiye, dünyada 15 sertifika üretici ülkeden biri oldu-
    
     Enstitü, dünyada bilişim teknolojileri ürünlerinin güvenliği alanındaki tek standart olarak kabul edilen "TS ISO/IEC 15408-BT Ürün Güvenliği Ortak Kriterler" belgelendirmelerinde Türkiye'deki tek yetkili kuruluş. Bu yetki ile Türkiye, dünyada 15 sertifika üretici ülkeden biri oldu. TSE, ortak kriterler alanında sahip olduğu "Sertifika Üretici Üye" statüsü nedeniyle dünyada bilişim teknolojisi alanında faaliyet gösteren laboratuvarlardan lisans başvurusu talepleri alabiliyor.
     Halihazırda 2 adedi İspanya'dan olmak üzere 9 laboratuvarın lisans başvurularını kabul eden Enstitü'ye ABD, Macaristan ve Tayvan'dan 3 laboratuvar daha başvuruda bulundu.
    
     -Konferansta siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler tartışılacak-
    
     TSE, bilişim teknolojileri alanında sahip olduğu bu tecrübeleri ve deneyimleri, konunun taraflarıyla değerlendirmek, yeni gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 5 Aralık 2012 tarihinde Ankara'da "1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı" düzenleyecek.
     150 kamu kuruluşu ve sektördeki 400 firmanın davetli olduğu konferansta, siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler ile kullanılan yazılım ve bilişim teknolojileri ürünlerinin nasıl daha güvenli, yüksek performanslı ve kaliteli olacakları konuları tartışılacak.
     Bilişim teknolojileriyle ilgili standartları belgelendirmeyi yaygınlaştırmak ve güvenli yazılım konusunda kullanıcıları bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen konferansta, koruma profilleri konusu da ele alınacak.
     Konferansa, TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz'ün yanı sıra kamu yöneticileri ve özel sektör temsilcileri ile çok sayıda akademisyen katılacak.
     Öte yandan, TSE'nin konferans öncesinde düzenleyeceği "Siber Güvenlik Çalıştayı"na, aralarında Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve İMKB yetkililerinin de bulunduğu 14 kuruluştan temsilciler iştirak edecek.
    
    
    

Bu haberi 267 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir