1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (1) -"Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (1)
  -"Türkiye'nin…

1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: (1) -"Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için herkesin oynaması gereken roller var. Bu rolümüzü iyi oynamamız lazım"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için herkesin oynaması gereken roller olduğunu belirterek, "Bu rolümüzü iyi oynamamız lazım. Bu rolü oynarken de kimsenin, hani köylerde bir söz vardır; geline 'Oyna' demişler. Gelin 'yerim dar' demiş. Yerini genişletmişler; 'yenim dar' demiş. Kimsenin 'yerim dar, yenim dar' demeye mazereti olmasın diye atmamız gereken adımlar var ve biz bu adımları atıyoruz" dedi.
     1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'ne katılan Ergün, burada yaptığı konuşmada, zirvede Ar-Ge merkezlerine sağlamış oldukları destekleri gözden geçireceklerini ve bu merkezleri geliştirmek için neler yapılması gerektiğini tespit edeceklerini söyledi.
     2008'de kanunun çıktığını ve 2009'da faaliyetlere başlanıldığını anımsatan Ergün, bir kaç yılda bir bu tür faaliyetlerde gözden geçirme yapılması gerektiğini ifade etti.
     Fikri mülkiyet hakları, Ar-Ge personeli uzmanlık düzeyi, yayın kalitesi ve üniversite-sanayi işbirliği kategorilerinde başarılı olan Ar-Ge merkezlerine ödül vereceklerini aktaran Ergün, 60 kadar Ar-Ge merkezinin kurduğu stantlarda, bu merkezlerin ne kadar kaliteli ve değerli çalışmalara imza attığını görme imkanı bulacaklarını söyledi.
     Türkiye'nin 2023 yılında, 2 trilyon dolarlık milli gelir rakamıyla dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini anımsatan Ergün, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bu hedeflere varırken hepimizin oynayacağı roller var. Bu rolümüzü iyi oynamamız lazım. Bu rolü oynarken de kimsenin, hani köylerde bir söz vardır, geline 'Oyna' demişler. Gelin 'yerim dar' demiş. Yerini genişletmişler. 'yenim dar' demiş. Kimsenin yerim dar, yenim dar demeye mazereti olmasın diye atmamız gereken adımlar var ve biz bu adımları atıyoruz. Bugün Türkiye'deki kimsenin rolünü oynamak için yerim dar demeye de yenim dar demeye de hakkı yoktur ve olmamalıdır. Varsa genişletilmesi gereken yer genişletiriz, varsa, nedir yen- Herhalde bilekle koltuk arasında kolların kalkmasını sağlayan bölüme yen diyoruz. Eğer orada bir genişleme varsa onu da genişletiriz. Ama kimse yerim dar yenim dar diyerek de rolünü oynamamazlık edemez. Bizim rolümüzü iyi oynamamız lazım, bu hedeflere varmak için."
    
     -"Türkiye siyasi istikrar sorunlarını çözerek ilerleme kaydetmesi gereken bir ülke"-
    
     TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın konuşmasında Türkiye ile Tayvan ve Singapur gibi ülkeleri mukayese ettiğini hatırlatan Ergün, bunun bazı açılardan doğru, bazı açılardan da eksik mukayese olduğunu söyledi.
     Bu durumu Türkiye'nin siyasi istikrar sorunlarını çözerek ilerleme kaydetmesi gereken bir ülke olmasına bağlayan Ergün, bu durumun Türkiye'yi bu ülkelerle ayrıştırdığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Uluslararası destek problemleri var, mesela biz bu konuda uluslararası destek almıyoruz. Hatta engelleniyoruz, ama o ülkeler uluslararası destek alıyor. Mesela bizde bir firma patent ihlali yapmasa, ama iddia edilecek bir şey yapsa, başına gelmedik kalmaz. Ama oralarda adam çatır çatır teknoloji çalar ama kimse 'Bu teknolojiyi neden çaldın' demez. Arada bazı farklılıklar da var. Onlar da iyi çalışıyor, haklarını yemeyelim ama aramızda farklılıklar var. Siyasi istikrar sorunları, ekonomik istikrar sorunları Türkiye'de çözülerek ilerlemeler kaydediliyor. Türkiye'nin kendi içinde etnik, dini ve kimlik sorunlarından kaynaklanan zafiyetleri oluyor. Bu zafiyetler bizim enerjimizi azalttı. 30 yıldır devam eden bir sorunla karşı karşıyayız. Bunlar Türkiye'nin hızını kesen hususlar. Bunları aşmamız lazım ama Türkiye tüm bu sorunlara rağmen ilerlemiş bir ülke."
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir