1. Ankara Uluslararası GeoSentetikler Semineri -ASO Başkanı Özdebir: -"Her ekonomik faaliyetin…

  • Yazı boyutu
1. Ankara Uluslararası GeoSentetikler Semineri
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Her ekonomik faaliyetin…

1. Ankara Uluslararası GeoSentetikler Semineri -ASO Başkanı Özdebir: -"Her ekonomik faaliyetin olduğu yerde birtakım çevre zararları olacaktır. Ama bunları usulüne uygun ve minimum zararla kapatabilmek bizim görevimiz olmalıdır"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, her ekonomik faaliyetin olduğu yerde birtakım çevre zararlarının olacağını belirterek, "Ama bunları usulüne uygun ve minimum zararla kapatabilmek bizim görevimiz olmalıdır" dedi.
     Özdebir, ASO, Baraj Güvenliği Derneği (BGD), Geoplas firması ve PETKİM'in katkılarıyla düzenlenen 1. Ankara Uluslararası GeoSentetikler Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, insanoğlunun ekonomik faaliyetlere başladığı tarihten itibaren dünyayı biraz hor kullandığını söyledi.
     İhtiyaçların her geçen gün arttığını kaydeden Özdebir, buna bağlı olarak doğayı tüketmenin yeni şekillerinin geliştirildiğini ifade etti.
     İhtiyaçlar arttıkça çeşitli artıkların ortaya çıktığını anlatan Özdebir, "Bu artıkları önce vahşice yığdık. Daha sonra baktık zarar veriyor, onları gömmeye başladık. Artık öyle bir hale geldi ki doğa bizi taşıyamaz oldu" diye konuştu.
     Bu sorunun çaresinin doğayla mücadele etmek yerine doğayla yaşamayı bilmek olduğunu dile getiren Özdebir, "Tabii ki her ekonomik faaliyetin olduğu yerde birtakım çevre zararları olacaktır. Ama bunları usulüne uygun ve minimum zararla kapatabilmek bizim görevimiz olmalıdır" dedi.
     Su kaynaklarının her geçen gün azaldığına ve bu kaynakların çok kirletiletildiğine dikkati çeken Özdebir, atıkların çevre ile barışık bir şekilde saklanması gerektiğini vurguladı.
     Geosentetik tasarımların mutlaka tartışılması gerektiğini belirten Özdebir, "Doğayı tüketmemizin önüne geçecek, tüketimi yavaşlatacak böyle bir malzemeyi hepimizin tanıması lazım" ifadesini kullandı.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     Geoplas Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şerefoğlu da seminerin geosentetik ürünlerin daha bilinir ve etkin hale getirmeyi amaçladığını söyledi.
     Yeni ürünlerin her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de gündeme geldiğini kaydeden Şerefoğlu, "Bizlerin görevi bu ürünlerin daha etkin kullanılmasına katkı sağlamaktır. Yaklaşık 50 yıldan beri bu ürünler var olsa da maalesef ülkemizde uygulama sahalarında yeterince etkin kullanılmamışlardır" diye konuştu.
     Baraj Güvenliği Derneği (BGD) Başkanı Hasan Tosun da geosentetik ürünler üzerine bir toplantı düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Güney Özcebe ise kamu-sanayi-üniversite işbirliği ile düzenlenen seminerin taraflar arasında bilgi paylaşımını artıracağını söyledi.
     Geosentetiğin karayolu, havalanı, baraj gibi alanlarda kullanıldığını anlatan Özcebe, geosentetik uygulamaları konusundaki eksikliklerin giderilmesi ve bu konuda üniversitelerde geniş kapsamlı araştırmaların yapılmasının şart olduğuna dikkati çekti.
     Uluslararası akademi çevresinden de birçok katılımcının yer aldığı seminer yarın sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir